نقدینگی باید به سوی ساخت مسکن هدایت شود

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه دولت باید جذابیت‌های لازم را برای بخش خصوصی ایجاد کند تا نقدینگی به سمت تولید مسکن هدایت شود گفت: تشویق بخش خصوصی می‌تواند نقدینگی را به سمت تولید مسکن هدایت کند.

مجید کیان پور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سئوال که چگونه می توان نقدینگی را به سمت تولید مسکن هدایت کرد گفت: دولت می‌تواند با ایجاد جذابیت برای بخش خصوصی نقدینگی موجود در بازار را به سمت تولید مسکن هدایت کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه می توان با سیاستگذاری لازم نقدینگی را به سمت بورس کالا و در کنار آن به سمت تولید مسکن هدایت کرد افزود: تشویق بخش خصوصی می تواند این نقدینگی موجود در بازار را به سمت تولید و تولید مسکن هدایت کند. چون ورود نقدینگی به بازار مسکن مثل یک شمشیر دو لبه خواهد بود.

*دولت نقدینگی را با برنامه ریزی به سمت تولید مسکن هدایت کند

وی ادامه داد: اگر دولت بتواند نقدینگی را با برنامه ریزی به سمت بازار مسکن هدایت کند، آن وقت می توان به افزایش تولید که این روزها گفته می شود از تقاضا عقب است امیدوار شد. قطعا این برنامه می تواند موجب خروج بازار مسکن از رکود نیز شود.

کیان‌پور در پاسخ به این سئوال که ورود نقدینگی بیشتر به ضرر بازار مسکن شده و قیمت ها را در بیشتر مواقع افزایش داده است، تاکید کرد: ورود نقدینگی به بازار مسکن موجب افزایش تلاطم و تشدید قیمت مسکن در بازار می شود چرا که اگر خاطرمان باشد در سال های 96 و 97 ورود نقدینگی از یک سو و افزایش نرخ دلار از سوی دیگر باعث شد تا هجوم تقاضا قیمت مسکن را افزایش دهد.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی خلاء سرمایه گذاری و ورود نقدینگی به بازار مسکن موجب شده که این حوزه دچار رکود و کاهش تولید و عرضه مسکن شود اظهار داشت:اگر بخواهیم بگوییم که مردم مسکن نخرند و نقدینگی خود را وارد بخش مسکن نکنند چندان صحیح نیست. مردم برای حفظ ارزش سرمایه خود اقدام به خرید گسترده مسکن می کنند چرا که مسکن یک کالای سرمایه ای است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،در روزهای پایانی سال میزان نقدینگی به گفته رییس کل بانک مرکزی از رشد شدیدی برخوردار شده است.

اگر چه کارشناسان بر این باور هستند که ورود نقدینگی به بازار مسکن برای تولید می تواند مفید باشد اما برخی از فعالان بازار می گویند که به محض ورود نقدینگی به بازار مسکن قیمت ها همواره افزایشی می شود و چون قانون مالیات بر عایدی سرمایه در کشور هنوز تصویب و عملیاتی نشده است سوداگران اقدام به خرید مسکن کرده و موجبات رشد قیمت مسکن را فراهم می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *