پرداخت وام 250 تا 400 میلیون تومانی ساخت مسکن در قالب نهضت ملی مسکن

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی شرایط و نحوه پرداخت تسهیلات ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن را اعلام کرد.

تیتر۲۰- اواخر ماه گذشته بانک مرکزی دستورالعمل پرداخت وام 250 تا 400 میلیون تومانی ساخت مسکن در قالب نهضت ملی مسکن را برای اجرا به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.

بر اساس ماده 8 این دستورالعمل مجموع دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی این تسهیلات حداکثر 20 سال (حداکثر سه سال مشارکت مدنی) تعیین می‌شود.

در تبصره 15 این ماده آمده است: با عنایت به طولانی بودن دوران بازپرداخت و افزایش سود متعلقه در صورت تمایل و درخواست متقاضی تقسیط تسهیلات مزبور در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر (8، 10، 12، 15 و.. ساله) امکانپذیر است.

بر این اساس بانک باید میزان کل سود پرداختی و اقساط ماهانه تسهیلات در دوره‌های بازپرداخت مختلف را به متقاضی اعلام کند. تقسیط پلکانی تسهیلات بنابر درخواست متقاضی و با تایید بانک‌ عامل قابل اقدام است.

از سوی دیگر معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز نحوه پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن را به شرح زیر اعلام کرد؛

به استناد ماده 4 قانون جهش تولید مسکن و مصوبه جلسه مورخ 1400/08/11 شورای پول و اعتبار ، تسهیلات ساخت مسکن در شهر های مختلف براساس سقف های تعیین شده به شرح ذیل با ثبت درخواست در این سامانه و معرفی به بانک های عامل قابل پرداخت است؛

شهر تهران 4500 میلیون ریال

شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت 4000 میلیون ریال.

مراکز استان ها 3500 میلیون ریال.

سایر شهرها 3000 میلیون ریال.

روستاها 2500 میلیون ریال.

نحوه اعطای تسهیلات به صورت مرحله ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه (به صورت تدریجی) در هریک از مراحل، به شرح ذیل است؛

پی‌کنی _ فونداسیون ‌10 درصد

اسکلت – سقف 40 درصد

سفت کاری 25 درصد

نازک کاری 25 درصد

بانک عامل می تواند حداکثر تا 20درصد از کل مانده تسهیلات مشارکت مدنی را با تایید وزارت راه و شهرسازی و اخذ ضمانت نامه بانکی پرداخت کند. بدیهی است مبلغ مزبور از پرداختهای هر یک از مراحل آتی به تناسب سهم الشرکه مستهلک می‌شود.

نرخ سود این تسهیلات ، معادل نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در زمان انعقاد قرارداد است. در زمان حاضر نرخ سود مصوب این شورا 18 درصد است.

تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *