کرونا و قیمت مسکن

در نخستین روزهای بازگشایی بازار مسکن در سال 99، فروشنده‌های واقعی از نرخ‌های پیشنهادی قبل کوتاه آمده‌اند.
بررسی قیمت مسکن در فروردین ۹۹ نشان می‌دهد که تعدادی از مالکان نرخ‌های پیشنهادی خود را در نخستین روزهای از سرگیری فعالیت املاک پایین آورده‌اند. بنا به گفته واسطه های ملکی، برخی از فروشندگان که پیش از نوروز برای غلبه بر انتظارات تورمی، قیمت‌های پیشنهادی را بالا برده بودند، نرخ‌ پیشنهادی را ثابت نگه داشته‌اند.

به گزارش مجله دلتا در آخرین ماه سال ۹۸ در شرایطی که معاملات مسکن شهر تهران نسبت به بهمن ماه ۲۴ درصد کاهش پیدا کرد، قیمت‌ مسکن با رشد ۸.۷ درصدی مواجه شد و میانگین قیمت ها در پایتخت به عدد بی‌سابقه ۱۵.۶ میلیون تومان در هر متر مربع رسید.

اکنون به نظر می‌رسد با تاثیرگذاری رکود بر قیمت مسکن در فروردین ۹۹ خریداران ملکی انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را دارند. تحقق این موضوع به طول زمان ماندگاری ویروس کرونا بستگی دارد. اگر ویروس کرونا برای چند ماه آینده مهمان ناخوانده باقی بماند احتمالا شاهد افت قیمت ها در بازار واحدهای آماده فروش خواهیم بود.

رشد قیمت ارز، افزایش قیمت مصالح ساختمانی به ویژه آهن آلات و انتظارات تورمی از جمله دلایل افزایش قیمت در بازار مسکن بود. برخی مالکان نیز که با کسادی ناشی از ویروس کرونا پیش بینی افت بازار را داشتند در اقدامی پیش‌دستانه نرخ ها را به طور غیر متعارف بالا بردند.

در شرایطی که نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران معتقد است با فروکش کردن ویروس کرونا بازار مسکن گرم می‌شود و شاهد تغییر مجدد قیمت‌ها خواهیم بود، کارشناسان دفاتر املاک می‌گویند در صورت ماندگاری ویروس کرونا، رسوب قیمت هایی که به شکل غیر عادی در ماه گذشته افزایش پیدا کرد چندان طول نخواهد کشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *