اختلاف وزارت راه با دولت در طرح جهش تولید مسکن

یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: ما احساس می کنیم که به دلیل نفوذ وزارت امور اقتصادی و دارایی بر حوزه بانک ها، این وزارتخانه علاقه مند نیست که بانک مسکن به زیر نظر وزارت راه و شهرسازی برود برای همین دولت با طرح جهش تولید مسکن مخالف است.

 

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، مجتبی یوسفی، با اشاره به تصویب کلیات طرح جهش تولید و تأمین مسکن در مجلس، گفت: این طرح سه محور اساسی تأمین اراضی رایگان، تأمین مصالح ساختمانی و ارائه تسهیلات بانکی دارد که قطعا با تأمین این مسائل، طرح مذکور به خوبی اجرایی خواهد شد.

وزارت راه و شهرسازی در طرح جهش تولید متولی اصلی حوزه مسکن است
نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اعضای کمیسیون عمران مجلس در رابطه با منابع اعتباری اجرای پروژه جهش تولید و تأمین مسکن، در طرح مذکور مقرر کرده اند که صندوق ملی زمین و مسکن با اختیارات وزیر راه و شهرسازی و با حضور هیأت امنای از دستگاه های مختلف تشکیل شود. همچنین مجلس در طرح جهش تولید و تأمین مسکن تعیین کرده که متولی اصلی حوزه مسکن وزارت راه و شهرسازی است.

منابع حاصل از اقساط تسهیلات مسکن مهر به صندوق ملی زمین و مسکن واریز می شود
وی گفت: از طرف دیگر در گذشته بانک مرکزی برای اجرای طرح مسکن مهر، خط اعتباری ۲۰ هزار میلیارد تومانی را در نظر گرفت، حال در شرایط فعلی اقساط این تسهیلات در حال برگشت است و پیش بینی می شود که در سال جاری، نیمی از تسهیلات ارائه شده به بانک ها برگردد. حال ما در طرح مذکور مقرر کرده ایم که منابع اعتباری مذکور به صندوق ملی زمین و مسکن واریز شود.

یوسفی افزود: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، بانک ها باید ۲۰ درصد از منابع خود را در قالب تسهیلات به حوزه مسکن اختصاص دهند، اما شاهدیم که از آن زمان هر چه به سال جاری نزدیک می شویم، سهم اختصاص یافته بانک ها روند نزولی داشته است.

بانک ها در سال گذشته حدود ۹۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه کرده اند
وی با اشاره به اظهارات مسئولان دولتی درباره تأثیر جهش تولید و تأمین مسکن در اقتصاد کشور با ارائه تسهیلات به حوزه مسکن، گفت: بر اساس آمارها، بانک ها در سال گذشته حدود ۹۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه کرده اند، امسال نیز پیش بینی می شود که حدود یک هزار و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات داده خواهد شد، حال سوال پیش می آید که ارائه این میزان تسهیلات، خلق پول پرقدرت محسوب نمی شود؟ حال اگر حدود ۷ تا ۱۰ درصد از کل منابع را در قالب ارائه تسهیلات به حوزه مسکن اختصاص دهیم، پول پرقدرت خلق خواهد شد و این مسئله تورم زا است؟.

حوزه ساخت و ساز مسکن پیشران اقتصاد کشور محسوب می شود
یوسفی افزود: حوزه ساخت و ساز مسکن پیشران اقتصاد کشور محسوب می شود و توسعه این حوزه موجب اشتغال زایی ۱۵۰ تا ۲۰۰ شغل به ازای هر پروژه می شود.

اختلاف وزارت راه با هیأت دولت درباره طرح جهش تولید مسکن؛ پای وزارت اقتصاد و بانک‌ها در میان است
وی با اشاره به موافقت وزارت راه و شهرسازی با طرح جهش تولید و تأمین مسکن، گفت: مخالفت هیأت دولت با طرح مذکور در حالی اعلام شده که مسئولان وزارت راه و شهرسازی در تمام نشست های کمیسیون عمران حضور داشته اند، از طرفی در نشست امروز مسئولان وزارت اقتصاد در صحن علنی با کلیات طرح مذکور مخالفت کرده اند، این سوال پیش می آید که چرا مسئولان وزارت راه حضور نداشتند؟. ما احساس می کنیم که به دلیل نفوذ وزارت امور اقتصادی و دارایی بر حوزه بانک ها، این وزارتخانه علاقه مند نیست که بانک مسکن به زیر نظر وزارت راه و شهرسازی برود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: طرح جهش تولید و تأمین مسکن به نفع مردم و محرومان است، از این رو دولت باید بداند که با گفتار درمانی مشکلات بازار مسکن حل نمی شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.