افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی در چند روز گذشته/ باز هم گرانی مسکن در راه است؟

همزمان با کاهش فعالیت برخی از کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی در چند روزه اخیر شاهد افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی هستیم.

این روز‌ها یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش قیمت مسکن به گفته بسیاری از کارشناسان و مسئولان حوزه مسکن کشور، مصالح ساختمانی به ویژه سیمان و میلگرد است در حالی که این روز‌ها همزمان با تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها به دلیل آلودگی هوا شاهد افزایش قابل توجه قیمت مصالح ساختمانی از جمله سیمان هستیم.
چند روز پیش شرکت گاز تهران در خبری اعلام کرد که به علت افزایش مصرف گاز در کشور، گاز برخی از کارخانه‌ها قطع شده است. شواهد نشان می‌دهد که بعد از گذشت یک هفته هنوز گاز این کارخانه‌ها وصل نشده و همین امر باعث کاهش چشمگیر برخی از مصالح ساختمانی از جمله سیمان در برخی از شهرها شده است به طوری که به گفته سازندگان مسکن و انبوه سازان، هم اکنون قیمت سیمان در بازار پاکتی بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان رسیده که این موضوع در مقایسه با ماه‌های گذشته رشد دو برابری داشته است.
سازندگان مسکن اعلام کرده‌اند که با کمیاب شدن سیمان، و ملیگرد ما شاهد کاهش و کند شدن روند ساخت و ساز در کشور هستیم که این خود در آینده نزدیک نقش بسیار موثری در رشد قیمت مسکن خواهد داشت.
در همین رابطه سید عباس حسینی، مدیرعامل شرکت سیمان تهران، با انتقاد از قطع گاز از هفته گذشته تاکنون گفت: کارخانه سیمان تهران، روزانه بیش از ۱۴ هزار تن سیمان به بازار مصرف، عرضه می‌کند که در پی قطع گاز کارخانه، اکنون میزان تولید و عرضه سیمان به صفر رسیده است.
او افزود: ما در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و با صرف هزینه‌های هنگفت و با وجود همه تحریم‌ها، اقدام به بهینه‌سازی سیستم الکتروفیلتر‌های خطوط تولید کردیم و انتظار داریم حالا که میزان خروجی بیشتر واحد‌های تولیدی کارخانه در حد استاندارد و حتی خیلی کمتر از حد مجاز توسط سازمان محیط زیست تعیین شده ، بار دیگر صنایع در این موقعیت دشوار قرار نگیرند.
مدیر عامل سیمان تهران تاکید کرد: اکنون ما به دلیل ملاحظات زیست محیطی، امکان استفاده از مازوت را نداریم و انتظار داریم با وصل مجدد گاز کارخانه، هم مشکل کمبود سیمان در بازار مرتفع شود و هم اقدامی پیشگیرانه در جهت جلوگیری از تشدید آلودگی هوای پایتخت صورت گیرد.
حسینی تاکید کرد: حالا ما مانده‌ایم با یک کارخانه تعطیل و یک هزار و ۶۰۰ نفر پرسنل. از سوی دیگر بازار، منتظر عرضه سیمان است و هر لحظه ممکن است با کمبود‌های بیشتر مواجه شود چرا که شرکت سیمان تهران، بیش از ۵۰ درصد نیاز سیمان کلان شهر تهران را تامین می‌کند.
این در حالی است که عسگری سخنگوی شرکت ملی گاز اعلام کرد که طبق تفاهم نامه‌ای که با وزارت نفت انجام شده گازرسانی به کارخانجات سیمان و سایر بخش‌ها انجام می‌شود و تاکنون گزارش قطعی گاز در کشور به ما اطلاع داده نشده است.
او ادامه داد: اولویت اصلی برای گازرسانی مربوط به بخش‌های مسکونی و تجاری است و سایر گاز رسانی‌ها طبق اولویت‌ به دستگاه‌ها انجام می‌شود.
در حالی که سخنگوی شرکت ملی گاز این موضوع را مطرح کرده که به گفته مدیرعامل سیمان تهران بیش از یک هفته است که گاز این کارخانه قطع شده و همین امر باعث تعطیلی کل کارخانه سیمان تهران و در نتیجه توقف تولید شده است.
مسئولان اداره گاز درحالی از اولویت پایین صنعت در دریافت گاز و تولید سخن می‌گویند که در شرایط فعلی با اتمام ذخیره سیمان در مصالح فروشی‌ها، قیمت سیمان در چند روز آینده به شدت افزایش خواهد یافت که نتیجه آن افزایش قیمت تمام شده ساخت مسکن خواهد بود که در آینده بازار مسکن  و تعیین قیمت‌های آن بسیار موثر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *