بانک مرکزی چگونه بازار مسکن را بهم ریخت؟

عبدالله اوتادی عضو هیئت مدیره اتحادیه املاک تهران در نشست خبری امروز خود از گام برداشتن در حوزه رونق بازار مسکن خبر داد و گفت: با اجرای سامانه هوشمند املاک سعی می‌کنیم که بازار مسکن را به سمت رونق هدایت کنیم و در نتیجه بتوانیم قیمت‌ها را در این بازار به سمت کاهش هدایت کنیم.

او ادامه داد: متاسفانه شیوع ویروس کرونا باعث شده که حضور مستقیم مردم در مشاوران املاک کاهش پیدا کند و بسیاری از آنها به سمت استفاده از فضای مجازی هدایت شده‌اند.

اوتادی با بیان اینکه بستری فراهم شده تا پیشرفت‌هایی را در این حوزه با مشارکت تمامی سامانه‌های تخصصی مسکن فراهم کنیم تا مردم در یک فضای تخصصی مسکن بتوانند خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند، گفت: در ماه‌های گذشته از طریق همکاری و تعامل بین سامانه‌های مختلف سعی کرده‌ایم یک سامانه جامع و هوشمند را در حوزه مسکن فراهم کنیم. در این سامانه از همکاری سایر بخش‌ها هم استفاده کرده‌ایم.

او با اشاره به اینکه همکاری و تعامل سایر سامانه‌ها در حوزه مسکن در این حوزه مشاهده شده است، گفت: با ایجاد سامانه‌های هوشمند در حوزه مسکن شاهد شکسته شدن قیمت‌های آگهی در بسیاری از مناطق خواهیم بود.

اوتادی با بیان اینکه در سامانه تخصصی مرکز مسکن بسیاری از کارشناسان کار احراز هویت تمامی آگهی‌ها را برعهده دارند، گفت: این کارشناسان به هیچ عنوان اجازه انتشار آگهی خارج از عرف قیمتی منطقه را نمی‌دهند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه املاک با اشاره به اینکه در بسیاری از مناطق بسیاری از مالکان سقف اجاره ۲۵ درصد را رعایت نمی‌کنند، گفت: با تصمیماتی که برخی از مسئولان در حوزه مسکن به کار گرفته‌اند، ما شاهد آن هستیم که در بسیاری از مناطق نرخ اجاره ۵۰ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است؛ این در حالی است که دولت اعلام کرده که به هیچ عنوان حکم تخلیه هم صادر نمی‌کند.

اوتادی با بیان اینکه اطلاعات به دست آمده از کف بازار مسکن نشان داده بود که در سال ۹۹ در مقایسه با سال ۹۸، ۸ تا ۱۲ درصد قیمت مسکن افزایش یافت، افزود: متاسفانه با اعلام یک باره بانک مرکزی مبنی بر رشد ۴۸۸ درصدی قیمت مسکن ناگهان قیمت‌ها در بازار مسکن شکسته شد و ما شاهد افزایش چشمگیر و جهش یافته قیمت مسکن شدیم.

او توضیح داد: بانک‌ها بزرگ‌ترین ملاک در کشور هستند و به دلیل آنکه تراز مالی بانک‌ها در سال گذشته همخوانی نداشت، به همین دلیل بانک مرکزی با اعلام این رشد قیمتی به یکباره بازار مصرف را دچار نابسامانی کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه باید ریشه بانک‌ها در بخش مسکن زده شود، گفت: دولت سیزدهم باید مدل مالی بازار مسکن را هدایت کند و از دست بانک‌ها خارج کند و متناسب با عرضه و تقاضا این بازار را به سمت رونق هدایت کند.

او تصریح کرد: باید دست واسطه‌ها را از بازار مسکن کوتاه کنیم.

اوتادی در پایان با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۱۰ پروانه مشاور املاک ابطال شد و حدود ۵۰ درصد ورودی به بخش مشاور املاک داشتیم گفت: این موضوعات به دلیل آن است که بازار مسکن در یکی دو سال گذشته دچار نابسامانی شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *