صادرات ۲ هزار میلیارد تومانی مصالح ساختمانی در قالب تهاتر

به گفته مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان از راهکارهای مهم مدیریت هزینه های تمام شده مسکن، راه حل تهاتری است.

 

 

به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، تفاهم بين بازار تهاتر ايرانيان و گروه انبوه سازى كوزو تركيه با رتبه حدود ١١٠ جهانى و با سابقه احداث ۳۵ هزار واحدمسكونى در ايران؛ براى احداث ۱۰۰ هزار واحد در ايران و همچنين تهاتر مصالح كارخانجات صنعت ساختمان ايران با امكانات در تركيه تا ۲ هزار ميليارد تومان به منظور صادرات بدون عبور از مجراى بانكى كه دچار تحريم است؛ انجام شد.

ظرفيت ايجادشده به صورت گردشى امكان تداوم خواهد داشت

علا الدین ختایی، مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان با اعلام خبر فوق در خصوص این مشارکت گفت: در شرايط تحريم و نوسان نرخ ارز و البته شیوع ویروس کرونا سرمايه گذارى در ايران  با چالش های جدی  مواجه شده است. به همین دلیل و با توجه به مشکلات مذکور تفاهم صورت گرفته با گروه کوزو بسیار ارزشمند است.

او با اشاره به سابقه فعالیت شرکت ساختمانی کوزو در ایران، توضیح داد: گروه ساختمانى كوزو تركيه با رتبه حدود ١١٠ جهانى، سابقه احداث ۱۷ هزار واحد در پرديس و ۲۰ هزار واحد در پرند را در کارنامه خود دارد که حالا گسيل تجهيزات قالب‌هاى ساختمانى و سرمايه خود را براى احداث ۱۰۰ هزار واحد مسكونى در ايران با مشاركت بازار تهاتر ايرانيان آغاز کرده است.

ختایی با تاکید بر اینکه اين اقدام ملى می‌تواند بخشى از نياز مسكن كشور را مرتفع کند، اظهار کرد: این اقدام مهم یعنی ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی زمينه اشتغال حداقل یک میلیون نفر را در كشور فراهم می‌کند. از طرفی با افزایش ساخت  و ساز  یک اتفاق مهم و چشمگیر دیگر یعنی رونق و فعالیت بیشتر كارخانجات صنعت ساختمان رخ می دهد که این چرخه در نهایت به بهبود شاخص‌های اقتصادی  کشور منجر می شود.

ختائی  با تاکید بر اینکه به حرکت درآمدن چرخ تولید مسکن در کشور مزایای فراوانی دارد، افزود: در حقیقت اين رخداد همان جهش توليد است كه مد نظر مقام معظم رهبرى است.  نباید فراموش کرد که افزايش توليد و عرضه مسكن در كاهش قيمت‌هاى مسكن نیز تاثير بسزايى خواهد داشت.

همچنين ٢شركت بزرگ انبوه سازى ديگر تركيه نيز به منظور سرمايه گذارى جذب اين حركت شده اند.

مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان ادامه داد: برای موفقیت هر چه بیشتر در عملی شدن این هدف مهم از بخش عمومى و دولتى تنها انتظار داریم  در روند صدور مجوز و طى مراحل فنى و اداری سرعت لازمه يك حركت تحول گرا داشته باشد. این مسئله یکی از مهمترین خواسته های ما از مسئولان و دستگاه های ذیربط است.

ختایی با تاکید بر اینکه در شرايط سخت تحريم كنونى، بازار تهاتر ايرانيان توانسته سرمايه گذارى بين المللى را به سمت پروژه هاى ملى جذب كند، توضیح داد: ميانگين ساخت هر مترمربع يك واحد مسكونى بستگى به مساحت واحدها و تعداد طبقات و بستگى به متريال مصرفى دارد. از طرفی تامین مالی پروژه به صورت مشترک از سوی طرف ترک و طرف ایرانی یعنی بازار تهاتر ایرانیان در قالب یک مشارکت نامه كه مبادله شده و با توليدات داخل كشور انجام خواهد شد.

او با اشاره به اینکه تامین زیرساخت های شهری یکی از دغدغه های بزرگ ما و طرف ترک است، افزود: بر اساس مکان یابی‌های انجام شده زیرساخت های شهری باید فراهم شود و دستگاه های ذیربط هم باید سرعت بیشتری در این خصوص داشته باشند چرا که اگر زیرساخت ها به موقع فراهم نشود، مردم نمی توانند در واحدهای ساخته شده ساکن شوند.

ختایی با بیان اینکه یکی از انتظارات حداقلی و مهم ما همکاری مسئولان و نهادها برای کاهش هزینه های مربوط به جواز و زمین است، گفت: پروژه ها در شهرهایی خواهد بود که زمینه صدور مجوزهای ساخت مسکن برای یک اقدام ملی میسر باشد. وزارت راه هم ضمن تفاهمنامه با بازار تهاتر ايرانيان رسما اعلام حمايت کرده که آمادگی لازم برای سرعت بخشيدن به صدور مجوزهاى ساخت مسکن در طرح اقدام ملی را دارد. از طرفی از بانک مسکن هم انتظار می رود تسهیلات ارزان قیمت در اختیار خریداران قرار دهد. از متولیان صدور پروانه ساخت از نظام مهندسی ساختمان گرفته تا بنیاد مسکن و غیره هم انتظار تسریع در روند صدور پروانه ساخت داریم.

مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان در خصوص توانمندی موجود برای ساخت انبوه مسکن توضیح داد: به طور کلی برای ساخت مسکن در مقیاس ۱۰۰ هزار واحد در سال با مشاركت انبوه سازان توانمند داخل كشور و نيز كشور دوست و برادر تركيه؛ توانایی ساخت داریم. چرا که چند شرکت گسترده انبوه سازى ترک و انبوه سازان داخل كشور و کارخانه های صنعت ساختمان آمادگی کامل برای  همکاری دارند تا ما همزمان بتوانیم در استان ها پروژه ها را آغاز کنیم.

او با بیان اینکه گروه های هدف ما برای تولید مسکن دهک های پایین جامعه هستند گفت: ما ساخت مسکن ارزان را  در اولویت برنامه ریزی های خود قرار داده ایم و ظرف سه سال می توانیم به هدف بزرگ و مهم ساخت ٣٠٠ هزار واحد برسیم. ما برنامه ریزی کرده ایم که ٣٠٠ هزار واحد با همکاری شرکت های توانمند ساخته شود  تا بتوانیم راه گشا و تاثیرگذار  باشیم.

گفتنی است، پیش از این در ادامه فعالیت های بازار تهاتر ایرانیان به منظور تامین و تجهیز مصالح مورد نیاز برای ساخت و ساز پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن در کشور، تفاهمنامه‌ای با شبکه بازار تهاتر ایرانیان با حضور وزیر راه و شهرسازی منعقد شد. بنا به گفته مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان از راهکارهای مهم مدیریت هزینه های تمام شده مسکن، راه حل تهاتری است که بازار تهاتر ایرانیان در پی تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازی از طریق این راه حل اقدام می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *