عضو کمیسیون عمران مجلس: “صندوق مسکن” جهت رفع مشکلات مسکن ایجاد می‌شود

گروه استان‌ها- عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در طرح “جهش تولید و تأمین مسکن” برای رفع مشکلات مسکن و کمک در هزینه‌های آن “صندوق مسکن” در نظر گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، احمد دنیامالی شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بودجه سال 1400  از لحاظ عدد و رقم افزایش قابل توجهی در بحث هزینه‌ای دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بودجه‌ای که‌ تدوین شده 2 بخش است یک بخش مربوط به بودجه سازمان‌ها و شرکت‌ها بوده که حدود یک میلیون و 560 هزار میلیارد تومان است و در این بودجه دخل و تصرف زیادی انجام نگرفته است.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: بودجه 930 هزار میلیاردی که بودجه استان‌ها را شامل می‌شود افزایش 59 درصدی در هزینه‌های جاری نسبت به امسال داشته است.

وی با بیان این که از مزایای این بودجه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است گفت: در بودجه عمرانی سهم بودجه عمرانی در لایجه بودجه 1400 از 23 درصد در امسال به 11 درصد کاهش پیدا کرده است.

دنیامالی افزود: معمولاً در بودجه هزینه‌ای تخصیصات 100 درصد بوده اما در بودجه عمرانی تخصیصات به 50 درصد می‌رسد لذا سال آینده  104 هزار میلیارد تومان برای بخش عمرانی پیش‌بینی شده که البته در کمیسیون تلفیق بودجه مقداری افزایش یافته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: طرح جهش تولید و تأمین مسکن طرح جامعی بوده و در کمیسیون عمران مجلس به دنبال این هستیم که با این طرح مشکلات مسکن را به حداقل برسانیم.

وی بیان کرد: در این طرح پیش‌بینی شده که زمین در اختیار تعاونی‌ها و سازندگان بزرگ قرار گیرد همچنین تسهیلاتی نیز پیش‌بینی شده و حداقل تسهیلات سالیانه‌ای که برای مسکن در نظر گرفته شده حدود 60 هزار میلیارد تومان است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: تسهیلات از این به بعد به جای این که به خریداران داده شود به تولیدکنندگان و تعاونی‌ها اعطا می‌شود.

وی افزود: در این طرح برای هزینه‌های مسکن اعم از بحث مصالح ساختمانی، نظام مهندسی و عوارض شهرداری‌ها  یک صندوق مسکن پیشنهاد شده که به مشکلات مسکن بپردازد.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: منابع‌های درآمدی مانند مالیات بر خانه‌های خالی و  یا مالیات بر خانه‌های لوکس باید به صندوق مذکور واریز شوند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تمام دستگاه‌هایی که اراضی مازاد دارند باید این زمین‌ها را در اختیار راه و شهرسازی برای تهیه مسکن با اولویت کارکنان همان دستگاه‌ها قرار دهند.

دنیامالی بیان کرد: اقتصاد ما تابعی از جریان نقدینگی در حوزه‌های مختلف بوده و اگر موضوع بورس را از حوزه مسکن خارج کنیم رفتارهای سلیقه‌ای در حوزه اجرای قوانین مربوط به مسکن به حداقل می‌رسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این رفتارهای سلیقی مذکور در اجرای قوانین مربوط به مسکن آسیب جدی را به تهیه مسکن برای مردم در سطح ملی وارد می‌کند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان ابراز داشت: نمایندگان در 3 حوزه می‌توانند به بودجه استانی کمک کند یکی از این حوزه‌ها بودجه متوازن است که برای سال 1400 مبلغ 108 میلیارد تومان برای استان گیلان در نظر گرفته شده  است.

وی افزود: موضوع بعدی بودجه مربوط به بودجه دستگاه‌های ملی است که از منابع استانی تغذیه نمی‌کنند و بودجه استانی دیگری که می‌توان مبلغ آن را مور بررسی قرار داد بودجه استان در مباحث عمرانی و تملک دارایی است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس گفت: امسال برای بودجه 1400 حدود هزار و 260 میلیارد تومان برای استان دیده شده که حدود 900 میلیارد آن برای هزینه‌های جاری و 260 میلیارد آن نیز برای مباحث تملک دارایی و پروژه‌های عمرانی است.

وی با بیان این که اکنون تمرکز ویژه ما بر روی بودجه سازمان‌ها و شرکت‌های ملی است افزود: معمولاً استان‌هایی که برخوردار هستند به این بودجه توجه بیشتری دارند عمده بودجه‌ای که به این حوزه اختصاص می‌یابد صرف برطرف کردن مشکلات جاری دستگاه‌ها می‌شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان گفت: در بودجه یک میلیون و 560 هزار میلیارد که برای سازمان‌ها و شرکت‌ها در نظر گرفته شده هر استانی که بتواند از این بودجه سهم بیشتری داشته باشد می‌‌تواند سرعت بیشتری به توسعه یافتگی استان دهد.

وی با بیان این که به‌دنبال این هستیم که بتوانیم مبلغ بیشتری از آن بودجه دریافت کنیم افزود: اساس تخصیص این بودجه به استان‌ها درصد محرومیت و آمابیش سرزمینی بوده و دیگر مسائل مربوطه است.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: محوریت ما در بحث آمایش سرزمینی در استان گیلان به وجود دریا و اقتصاد دریایی مانند شیلات و پرورش ماهی در قفس مربوط می‌شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سال 1400 در بحث پرداخت بیمه تأمین اجتماعی تدابیری اندیشیده شده که بیمه به موقع نسبت به تخصیص منابع به مردم و بازنشستگان اقدام کند.

دنیامالی عنوان داشت: همچنین در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بودجه 90 هزار میلیارد تومانی را در نظر گرفتیم و سال آینده در موضوعات مربوط به بازنشستگان رسیدگی‌های بیشتری می‌شود.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی گفت: نوبخت درباره روند ساخت کنار گذر بندر انزلی عنوان کرد که فاز نخست 7 کیلومتر دوم سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد که متأسفانه این کار به دلایلی میسر نمی‌شود.

دنیامالی در مورد تأخیر در روند پروژه مذکور افزود: پل‌های آن مسیر تاکنون ساخته نشده و ما نیز اعتقادی به بهره‌برداری مسیر به شکل یک طرفه نداریم و نیز پل‌های ساخته شده موقت بوده و ایمنی لازم را ندارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اکنون با تسهیلات ارائه شده به پیمانکار کار شروع شده و در حال حاضر این پروژه در مرحله پل‌سازی بوده و 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی گفت: قسمت اصلی کار مربوط به ابنیه بوده و تا قبل از افزایش قیمت‌ها هزینه آن حدود 750 میلیارد تومان برآورد شده بود و اکنون در تلاش هستیم که 2 هزار تن فولاد مورد نیاز این پروژه را از محل طلب راه آهن به فولاد مبارکه تأمین کنیم.

دنیامالی افزود: در بحث تفکیک زباله اقدامات خوبی انجام شده و در استان گیلان نیز تفکیک از مبدأ مورد توجه قرار گرفته اما متأسفانه میزان تولید زباله در گیلان نسبت به میانگین کشوری رقم مطلوبی نبوده و باید در وهله اول تولید زباله به ازای هر فرد را در استان کاهش دهیم.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه گیلان استان گردشگری بوده و میزبان مسافران زیادی است میزان زیادی از این زباله‌ها به مسافران مربوط می‌شود.

دنیامالی تصریح کرد: در این راستا قرار است نمایندگان مجلس استان‌های شمالی گیلان، گلستان و مازندارن با معاونان عمرانی و مدیران پسماند استان‌ها جلسه‌ای داشته و پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: برای بحث مدیریت پسماند علاوه بر صندوق توسعه ملی اعتبارات خوب دیگری را نیز به  مدیریت پسماند شهرهای شمالی تخصیص داده‌اند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: بیشترین نگرانی کنونی ما سراوان بوده و به دنبال این هستیم که اعتبارات بیشتری به نیروگاه زباله‌سوز  سراوان تخصیص داده شود تا این پروژه با سرعت بیشتری به اتمام برسد.

وی گفت: شرکت تجهیز که زیر نظر وزارت ورزش و جوانان است متولی پروژه احداث سکوهای جدید استادیوم تختی بندر انزلی شده؛ این پروژه استانی تعریف شده بود که پیگیری‌های بسیار در صف پروژه های ملی قرار گرفت و قول تأمین منابع آن را از وزیر ورزش و جوانان گرفتیم.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به این که شرایط جوی ناپایدار بر تسریع احداث این پروژه تاثیرگذار بوده اما در مجموع این پروژه با سرعت خوبی در حال انجام است.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی افزود: شهرستان بندرانزلی به دلیل مرزی بودن و مزیت بندر داشتن نیازمند ارتقای رتبه بوده و این امر در وزارت کشور مورد پیگیری قرار گرفت.

وی تصریح کرد: متأسفانه  شهرستان بندر انزلی با استانداردهای تعریف شده برای تبدیل به یک شهرستان ویژه و تبدیل فرماندار شهرستان به معاون استاندار فاصله داشته و وزارت کشور بر اساس شاخص‌های تعریف شده این تبدیل‌ها را نپذیرفت.

دنیامالی با بیان این که در بحث فاضلاب در سطح استان کارکرد قابل دفاعی وجود ندارد عنوان داشت: در شهرستان انزلی ساخت یک تصفیه‌خانه در دستور کار قرار گرفته که حدود 90 درصد امور اجرایی آن انجام شده است.

نماینده مردم شهرستان بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تعدادی از تجهیزات تصفیه‌خانه مذکور وارد شده و به دنبال این هستیم که این تصفیه‌خانه سریع‌تر به شبکه متصل شود.

وی افزود: لازم به ذکر است شبکه‌های شهری در قاضیان و انزلی کار شده و اصلاحاتی برای ورود انزلی به شبکه، مورد نیاز است اما در مجموع روند کار وزارت نیرو در استان گیلان مورد رضایت واقع نشده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *