نقش ثبت اطلاعات املاک در شکستن قیمت مسکن

ایسنا/خوزستان رئیس اتحادیه مشاورین املاک اهواز با اشاره به طرح ثبت املاک در سامانه ملی املاک و اسکان گفت: اگر سامانه به طور مستمر کنترل و رصد شود و مشخص شود که واحدهای خالی در دست چه افرادی قرار دارد، طرحی موفق خواهد بود و حتی باعث شکسته شدن قیمت مسکن و شکسته شدن نرخ تورم خواهد شد.

قنبرعلی زنگنه در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص ثبت‌ اطلاعات املاک در سامانه ملی املاک و اسکان، اظهار کرد: اگر دولت عزم خود را جزم کند، این طرح بسیار خوب است و آمار مسکن‌های خالی و مالکان را مشخص می‌کند؛ در کشور سلطان‌های مسکن وجود دارند که باید شناسایی شوند.

وی گفت: برخی مسکن را به عنوان کالایی سرمایه‌ای و سرمایه در گردش و نوعی بورس حساب می‌کنند؛ اگر دولت واقعا مصمم باشد که داده‌های مربوط به مسکن را به صورت واقعی ثبت و ضبط کند، این طرح بسیار خوب است.

زنگنه با اشاره به اهمیت نظارت بر سامانه ملی املاک و اسکان، تصریح کرد: اگر سامانه به طور مستمر کنترل و رصد شود و مشخص شود که واحدهای خالی در دست چه افرادی قرار دارد، طرحی موفق خواهد بود و حتی باعث شکسته شدن قیمت مسکن و شکسته شدن نرخ تورم خواهد شد.

وی در باره تاثیر عملکرد سامانه ملی املاک و اسکان، افزود: البته این اقدام، حکم مُسکن را دارد و درمانی برای مسکن ملی نیست؛ زمانی که بخش دولتی وارد تولید مسکن نمی‌شود، چه انتظاری از بخش خصوصی می‌توان داشت؟

رئیس اتحادیه مشاورین املاک اهواز تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما موضوع مسکن به حال خود رها شده است و کسی دغدغه‌ای برای تولید مسکن ندارد.

زنگنه درباره طرح‌های ساخت مسکن در کشور، گفت: قرار بود مسکن ملی تولید شود اما هنوز نتیجه آن را ندیده‌ایم. طرح مسکن مهر نیز یک طرح عالی بود اما متاسفانه در خوزستان مکان‌نمایی مناسبی نداشت. اگر مسکن مهر به سرانجام می‌رسید، بخش عظیمی از معضلات مسکن را حل می‌کرد.

وی افزود: هر چند دولت، وظیفه تولید مسکن را دارد اما می‌تواند ساخت مسکن را به بخش خصوصی واگذار و به آن‌ها سوبسید پرداخت کند. ساخت مسکن به صورت انبوه و آپارتمانی برای هر متر مربع، ۴ تا ۵ میلیون تومان هزینه دارد اما در کدام نقطه از کشور، مسکن به این قیمت‌ها فروخته می‌شود؟ در برخی از نقاط تهران هر متر مربع مسکونی به دلیل گران بودن قیمت زمین در آن منطقه، ۸۰ الی ۹۰ میلیون تومان قیمت دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *