‌استانداران‌ نهضت ملی مسکن را در اولویت نگذاشته‌اند/‌ مشکلات وام ‌مسکن هنوز پابرجاست

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن شورای اسلامی گفت: استانداران و فرمانداران هنوز نهضت ملی مسکن را در اولویت نمی‌دانند و این طرح به عنوان یک مسئولیت اصلی و اولیه برایشان مطرح نیست در حالی که ضرورت دارد دولت این مسئله را مدام مطرح و تأکید کند.

علی جدی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره روند پیشرفت قانون جهش تولید مسکن مصوب مجلس، اظهار داشت: نقطه قوت این طرح این است که زمین رایگان در خدمت مردم برای ساخت و ساز مسکن قرار می‌گیرد و برای طی کردن فرآیند ساخت تسهیلات ارزان‌قیمت به آن ها تعلق می‌گیرد تا هزینه‌های مسکن کاهشی شود‌.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این طرح پیش‌بینی شده بود که برای مصالح مصرفی هم قیمت تمام‌شده کم محاسبه شود تا برای اقشار ضعیف این ساخت و سازها اقتصادی و به‌صرفه باشد.

این نماینده مجلس یازدهم درباره روند الحاق زمین های حاشیه شهرها به این طرح نیز توضیح داد: سرعتی که باید برای الحاق زمین ها شاهد آن باشیم، تاکنون وجود نداشته است. در بعضی شهرها هنوز زمین هم مشخص نشده و علت آن هم بخاطر این است که طی یک سال گذشته محرک و پیشرانی که باید از بالا مجموعه‌های استانی و متولیان را حرکت بدهد وجود ندارد و دولت در این زمینه دچار ضعف است.

عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: در استان‌ها استانداران و در شهرستان‌ها فرمانداران هنوز برایشان جانیفتاده که مسکن ملی یک اولویت است. یعنی این طرح به عنوان یک مسئولیت اصلی و اولیه برایشان مطرح نیست و این مسئله را دولت باید مدام مطرح و تأکید کند.

این نماینده مجلس یازدهم تأکید کرد: برای دولت این مسئله باید به حدی مهم باشد، که به زیر مجموعه ها هم ضرورت اجرای آن را تسرّی بدهد و این مجموعه ها هم این مسئله را در اولویت اوّل قرار بدهند.

این عضو کمیسیون عمران بیان کرد: به این دلیل که در خانواده‌ها و جامعه مسکن به خاطر هزینه‌های بالای آن به اولویت اول تبدیل شده است، اجرای این طرح از اهمیت به سزایی برخوردار است.

جدی ‌درباره میزان موفق بودن بانک‌ها در اعطای تسهیلات به این طرح اظهار کرد: در بخش تسهیلات هم مواردی که مجلس تصویب کرده و دولت را ملزم به انجام آن کرده است، هنوز حل نشده است.

این نماینده مجلس یازدهم ضمن انتقاد از فرآیند زمان بر اعطای تسهیلات بانکی گفت: یکی از این موارد وام‌های مسکن روستایی بود، بحث وام های مسکن روستایی فقط یک ماه است که مشکلش حل شده است.

جدی اضافه کرد: طرح مسکن ملی شهری به طور کامل حل نشده و دولت در این قضیه باید پیشرانی و فرماندهی و سرعت عملش را بیشتر کند و با قدرت تا دورترین شهرستان ها هم بروند تا این طرح عملیاتی شود و در غیر این صورت موضوع مقداری نگران کننده خواهد شد.

‌این نماینده مجلس در پاسخ به سوالی درباره میزان الحاق زمین برای اجرای طرح ملی مسکن، توضیح داد: هنوز در حوزه انتخابیه اینجانب (شیروان) زمین‌هایی که باید الحاق شود مشخص نشده و شورای عالی شهرسازی پای کار نیامده است. به همین دلیل کارها به اتمام نرسیده و هنوز عملیات اجرایی آن شروع نشده است.

جدی گفت: فقط در مسکن مهرهایی که قبلا شروع شده بود ساخت چند واحد آغاز شده که مورد استقبال مردم نیست، چون جانمایی مناسبی نداشته و آن هم هنوز به عملیات اجرایی نرسیده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *