تاثیر بازار مسکن از قیمت دلار

مخاطب۲۴ : به نقل از ایسنا ؛ پنج عامل بیرونی که مهمترین آن می‌تواند تکمیل کریدور جنوب ـ شمال و افزایش درآمد‌های صادراتی ایران باشد باعث بهبود امیدواری به شاخص‌های کلان اقتصاد کشور شده و در روز‌های اخیر بازار مسکن را به آرامش رسانده است.

مجموعه عواملی که باعث شده تا قیمت ارز روند کاهشی به خود بگیرد، بازار‌های مسکن، خودرو و طلا را نیز به آرامش رسانده است. در روز‌های اخیر توافقنامه احداث راه آهن رشت ـ آستارا بین ایران و روسیه به امضا رسید که یکی از مهمترین قطعات معطل مانده در پازل اتصال خلیج فارس به شمال اروپا محسوب می‌شود. طرف روس قرار است ۱.۶ میلیارد دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کند.

بهبود روابط ایران با کشور‌های منطقه از جمله عربستان سعودی، چشم‌انداز افزایش صادرات نفت، اعلام خبر آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران، افزایش تولیدات صنعتی، کاهش ثبت نام متقاضیان در طرح یکپارچه فروش خودرو اتفاقات مثبتی است که به نظر می‌رسد به کاهش انتظارات تورمی منجر شده و به نزولی شدن قیمت دلار انجامیده است.

در واقع ایجاد ثبات در اقتصاد کلان و احتمال رونق در بخش‌های مولد صنعت و افزایش اشتغال در هفته‌های اخیر باعث شده تا بازار‌های غیرمولد مثل ارز و طلا دچار رکود شوند.

بازار مسکن معمولا با احتیاط عمل می‌کند. زمانی که بازار ارز روند کاهشی به خود می‌گیرد معاملات مسکن دچار افت می‌شود؛ زیرا کنش‌گران در معاملات دچار تردید می‌شوند. خریداران معاملات خود را به تعویق می‌اندازند و فروشندگان منتظر اثرگذاری شاخص‌های کلان بر بازار مسکن می‌شوند.

تاثیر بازار مسکن از قیمت دلار

بررسی‌ها نشان می‌دهد هم‌اکنون قیمت‌های اعلامی آپارتمان به خصوص در مناطق شمالی تهران به ثبات رسیده است. البته به دلیل اثرپذیری قیمت مصالح ساختمانی از تورم نقطه به نقطه، انتظارات تورمی در بخش ساخت و ساز و آپارتمان‌های کلیدنخورده وجود دارد، اما تاثیری در قیمت واحد‌های بالای پنج سال ایجاد نمی‌کند.

آن طور که واسطه‌های ملکی می‌گویند روند صعودی قیمت‌های پیشنهادی مسکن در شهر تهران طی روز‌های اخیر متوقف و معاملات دچار رکود شده است. در صورت ادامه امیدواری به شرایط اقتصاد کشور در فاز بعدی احتمال کاهش نرخ‌های اعلامی آپارتمان در پایتخت وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *