تبدیل سرمایه‌های مردم به خانه با ورود مسکن به بورس

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ورود مسکن به بازار بورس، باعث تبدیل سرمایه‌های مردم به مسکن شود، گفت: البته این کار سختی است و محل به محل و ساختمان به ساختمان متفاوت است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در خصوص ورود مسکن به بورس گفت: مردم به دلیل این که ارزش پولشان را حفظ کنند آن را به زمین و خانه تبدیل می‌کنند و این امر باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. ورود مسکن به بازار بورس باعث می‌شود تا سرمایه‌های مردم از طریق بورس تبدیل به مسکن شود، البته این کار سختی است و محل به محل و ساختمان به ساختمان متفاوت است.

وی با بیان این که این طرح، پروژه محور است، افزود: اولین بار نیز خود معاونت بورس این موضوع را مطرح کرد و قرار است ساز و کار آن از طریق بورس مشخص شود این امر می‌تواند نقدینگی را در اختیار ساخت و ساز مسکن قرار دهد.

اسلامی با بیان این که در بخش مسکن سه اقدام به شکل همزمان انجام می‌شود، در این باره توضیح داد: اولین اقدام شناسایی کسانی است که فاقد مسکن هستند، در مرحله اول، ثبت‌نام به اندازه زمینی که پیش‌بینی کرده بودیم انجام شد. در برخی مناطق در عرض یک ربع سایت بسته شد. در مرحله دوم این نقص را برطرف کرده و ثبت‌نام به شکل باز انجام شد که در این مرحله یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در سامانه ثبت نام کردند، بعد از انجام غربالگری ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند و تمام این افراد خانه دار خواهند شد.

وی افزود: کار دوم، راه‌اندازی سامانه جامع املاک و اسکان است که در بهمن ماه سال گذشته از آن رونمایی شد و آن را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دادیم، این سازمان می‌تواند بعد از رفع مشکلات موجود قانون مالیات از خانه‌های خالی را اجرایی کند که این امر به تحریک بازار و افزایش عرضه کمک می‌کند.

اسلامی با اشاره به سومین اقدام در حوزه مسکن گفت: اقدام سوم که مکمل دو اقدام قبلی به شمار می‌رود، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و شهروندان در ساخت مسکن است. به این شکل که هر شخص زمین یا خانه نیمه‌کاره دارد، می‌تواند در طرح اقدام ملی مشارکت کند. خوشبختانه در برخی استان‌ها استقبال خوبی از این موضوع شده است.

وی درباره تسهیلات بانکی نیز توضیح داد و گفت: بر اساس ابلاغ بانک مرکزی، بانک‌ها موظفند ۲۰ درصد سقف تسهیلات را به سازنده ارائه کنند. بر این اساس، سازنده ۸۰ درصد پول مورد نیاز ساخت و ساز را دریافت می‌کند و مجتمع‌های ساخته‌شده، قابل فروش به متقاضیان است. به این ترتیب یک جریان مولد برای ساخت مسکن ایجاد شده که باید پایدار شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که این پروژه مربوط به دهک‌های یک تا ۷ است، تصریح کرد: ساخت انواع خانه در این پروژه تعریف شده و برای دهک‌های یک و دو نیز با تمام سازمان‌های حمایتی تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم و ساخت ۲۰۰ هزار واحد برای این دهک‌ها هدف‌گذاری شده است. شناسایی این افراد شروع شده و وام‌های کم‌بهره و بلاعوض در اختیار آنها گذاشته می‌شود تا بتوانند خانه‌دار شوند.

اسلامی با بیان این که برای حاشیه‌نشینان همه شهرها، برنامه بازآفرینی شهری را در دستور کار قرار داده ایم، تصریح کرد: در این مسیر مشکلاتی در خصوص مالکیت و هویت وجود دارد که ابتدا باید افراد ساکن در محل تعیین هویت شوند. بحث دوم مالکیت است که باید بتوانیم در این خصوص تعیین وضعیت کنیم و این کار با کمک استانداری‌ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به این که در ۳ استان که وضعیت بحرانی دارند این کار به خوبی انجام می‌شود، تصریح کرد: در استان‌های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و خوزستان، کار بازآفرینی شهری به خوبی پیش می‌رود. بخشی از بافت‌های غیر رسمی نیز جدید است و برای این موارد نیز برنامه داریم.

اسلامی در پاسخ به این سوال که واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی چه زمانی به متقاضیان تحویل داده می‌شود، عنوان کرد: تحویل مسکن ملی در استان‌هایی که زودتر کار را شروع کردند از تیر ماه شروع می‌شود و در همین ماه ثبت نام کنندگان را به پروژه‌ها معرفی می‌کنیم یا زمین در اختیارشان قرار می‌دهیم. این فرایند هر ماه تکرار می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی درباره مسکن مهر نیز گفت: در این مدت بیش از ۲۰۰ هزار مسکن مهر به متقاضیان تحویل داده شده، ۱۲۰ هزار واحد آماده است و به زودی تحویل می‌شود. حدود ۶۷ هزار واحد نیز در حال تکمیل است و تا قبل از پایان امسال، کار ساخت این تعداد نیز تمام می‌شود.

وی افزود: بقیه هم مواردی است که در محاکم قضائی، دعوای حقوقی دارد و از دادستان کل درخواست کرده‌ایم برای این موارد، شورای قضائی خاص تشکیل دهند، از وزارت تعاون هم خواسته‌ایم که ادارات کل تعاون در این امر مشارکت کنند و اداره‌های راه شهرسازی نیز کمک کنند تا هر چه زودتر این دعوا برطرف شود زیرا تا زمانی که این موضوع حل نشود نمی‌توان کاری از پیش برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *