توانایی انبوه‌سازان برای تولید یک میلیون مسکن در قالب نهضت ملی

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد مرتضوی» روز چهارشنبه در حاشیه دومین نمایشگاه بین المللی فناوری های نوین ساخت و ساز در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه یکی از مشکلات متقاضیان نهضت ملی مسکن عدم توانایی در پرداخت آورده مورد نیاز است، افزود: انبوه سازان این آمادگی را دارند که بخشی از آورده متقاضیان را در قالب سرمایه گذاری خود تامین کنند تا بدین طریق میزان آورده متقاضیان کاهش یابد و این مهم در نهایت موجب تسریع در روند اجرای این طرح خواهد شد.

وی با بیان اینکه هدف اصلی انبوه سازان در طرح نهضت ملی مسکن خانه دار کردن این قشر است، تاکید کرد: بخشی از نهضت ملی مسکن در روستاها است که با توجه به حضور بنیاد مسکن کار در روستاها خیلی سخت نیست؛ بخشی دیگر نیز از طریق خودمالکی در حال انجام است؛ اما قسمت دیگر مرتبط با کسانی است که باید آورده‌های خود را وارد طرح کنند اما قادر به پرداخت نیستند و هدف انبوه سازان این قشر است.

رئیس کانون انبوه سازان مسکن و ساختمان با اشاره به اینکه این قشر حداقل ۵۰ درصد هدفگذاری دولت هستند، تصریح کرد: بر همین اساس انبوه سازان و توسعه‌گران قادر خواهند بود ۵۰ درصد هدفگذاری انجام شده توسط دولت را در طرح نهضت ملی مسکن محقق کنند.

مرتضوی با اشاره به اینکه به همین منظور تفاهم نامه هایی نیز منعقد شده است، گفت: در قالب برنامه جامع و اقدام مشترک، بخش خصوصی، دولت و مجلس شورای اسلامی می توانند به یک تفاهم رسیده و قفل بزرگی را از نهضت بردارند.

بسته‌های جدید انبوه سازان به‌زودی ارائه می‌شود

وی با اشاره به اعلام بسته های تشویقی توسط وزارت راه و شهرسازی برای رونق تولید مسکن در کشور، بیان‌داشت: انبوه سازان نیز بسته هایی را با هدف باز کردن گره هایی که منجر به توسعه درونی شهرها شده را اعلام خواهند کرد.

مرتضوی ضمن تاکید بر کاهش نرخ سود از شیوه‌هایی نظیر صندوق ملی زمین و مسکن با وضع یارانه، گفت: یکی‌از راهکارهایی که نهضت ملی مسکن را متحول خواهد کرد استفاده از بافت های فرسوده شهری است، زیرا با جانمایی بخشی از پروژه های نهضت ملی مسکن در درون شهرها با توجه به وجود زیرساخت ها در این مناطق، علاوه بر کاهش هزینه های ساخت می‌توان شاهد افزایش سرعت ساخت و ساز نیز باشیم.

رئیس کانون انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با بیان اینکه هم اکنون نزدیک به ۱۰۰ هزار ‌واحد در نهضت ملی مسکن توسط انبوه سازان در حال ساخت است، ادامه‌داد: متوسط هزینه ساخت در این طرح حدود ۱۰ میلیون است، هرچند نمی توان قیمتی واحد برای کل کشور در نظر گرفت.

کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت مسکن

رییس انجمن انبوه سازان استان تهران نیز در این نشست گفت: در یکی دو ماه گذشته شاهد کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت مسکن هستیم.

«ایرج رهبر» با اشاره به رکود خرید و فروش در مسکن، افزود: حباب قیمتی موجود سبب شده تا شاهد رکود در بخش مسکن و به دنبال آن کاهش قیمت در یک تا دو ماه گذشته باشیم.

وی با بیان اینکه انبوه سازان به دنبال مشارکت در نهضت ملی مسکن با هدف تولید و پایین آوردن قیمت هستند، تصریح‌کرد: انبوه سازان با راهکارهایی از جمله مشارکت در ساخت و تهاتر زمین می توانند دولت را در اجرای این پروژه بزرگ یاری کنند.

رهبر با بیان اینکه هماهنگی بین دستگاه های خدمات رسان و بالا بردن اختیارات مدیران از دیگر راهکارها برای بالا بردن سرعت تولید در نهضت ملی مسکن است، گفت: به همین منظور توافقاتی نیز انجام شده تا با ورود بخش خصوصی شاهد افزایش میزان تولید مسکن باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *