دفاع مرکز پژو‌هش‌ها از طرح جهش تولید مسکن مجلس/ سالی ۸۰۰۰هکتار زمین مهیا می شود/منایع ۱۶۰هزار میلیارد تومانی قابل تامین است

معاون پژوهش‌های زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه طرح جهش تولید و تأمین مسکن خلأ ساخت مسکن در ۷ سال اخیر را جبران می کند، گفت:در این طرح واحد‌های ۷۰ تا ۱۰۰متری ساخته می شود.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، امیررضا شاهانی در نشست خبری تحلیل و بررسی طرح تولید و تأمین مسکن اظهار کرد: در رابطه با طرح مذکور جلسات متعددی با کمیسیون عمران مجلس برگزار شد که هدف ما آسیب شناسی و تعامل با این کمیسیون بوده است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه طرح جهش تولید و تأمین مسکن ایده خوبی است، اما اشکالاتی را مترتب این طرح می دانستیم که لازم بود آنها را اصلاح کنیم.

وی با یادآوری اینکه در این طرح دولت مکلف به ساخت سالانه 600 هزار مسکن است، گفت: 400 هزار واحد دیگر نیز توسط مردم ساخته می شود. این طرح علاوه بر اینکه رونق تولید مسکن را به دنبال دارد، محرومیت زدایی نیز از دستاوردهای طرح جهش تولید است.

معاون پژوهش‌های زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه مسکن مهر بزرگ ترین طرح اجرا شده موفق مسکن سازی کشور بود، اضافه کرد: این طرح اشکالاتی داشت که تلاش کردیم با آسیب شناسی این اشکالات را در طرح جهش تولید به حداقل برسانیم.

شاهانی با بیان این که مرکز پژوهش های مجلس بازوی کارشناسی مجلس است، ادامه داد: متاسفانه در دولت یازدهم و دوازدهم یکی از افتخارات وزیر وقت راه و شهرسازی عدم ساخت یک واحد مسکونی بود. بعداً رییس جمهوری اعلام کرد در بخش مسکن ضعیف عمل کردیم که در نهایت منجر به تغییر وزیر شد.

وی با تاکید بر اینکه طرح جهش تولید و تأمین مسکن خلأ ساخت مسکن طی 7 سال اخیر (دولت یازدهم و دوازدهم) را جبران می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مسکن دغدغه همه مردم به خصوص دهک های پایین جامعه است، اظهار کرد: یکی از آسیب های مسکن مهر این بود که واحد‌های مسکونی در حاشیه شهرها ساخته شد که معضل حمل و نقل داشته و دارند. از این رو یکی از اولویت های طرح جهش تولید ساخت مسکن در داخل شهرها و بافت های فرسوده است.

وی گفت: بر این اساس اراضی متصل به بافت های فرسوده، اراضی دولتی و در ادامه اراضی وزارت کشاورزی برای مسکن سازی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

معاون پژوهش‌های زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس  یادآوری شد: برای تامین  منابع مالی سالانه 160 هزار تومانی صندوق کلی مسکن ایجاد می شود. مالیات های مرتبط با مسکن وارد این صندوق می شود، ضمن اینکه منابع حاصل از بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر، منابع مالی خیرین و بودجه های سنواتی مسکن به به این صندوق وارد می شود.

شاهانی اضافه کرد: در طرح جهش تولید و تأمین مسکن، وزارت کشاورزی ملکف می شود سالانه حداقل 8000 هکتار زمین برای ساخت 600 هزار واحد مسکونی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهد.

وی تاکید کرد: فلسفه اصلی طرح جهش تولید، ساخت مسکن ارزان قیمت با حذف هزینه زمین است. در طرح جهش تولید اراضی دستگاه های دولتی داخل شهرها باید به صورت رایگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می گیرد.

وی بیان کرد: زمین های طرح جهش تولید به صورت اجاره 99 ساله واگذار می شود. از سوی دیگر بانک ها نیز مکلف شده اند حداقل 40 درصد از تغییرات مانده تسهیلات پرداختی با سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص یابد. سال 98 کل وام بانکی پرداخت شده 1000 هزار میلیارد تومان بوده که سهم مسکن و ساختمان از این رقم 70 هزار میلیارد تومان و سهم بخش مسکن 17 تا18 هزار میلیارد تومان بوده که رقم ناچیزی است.

وی همچنین از حمایت تسهیلاتی اقشار محروم، تأمین مصالح ساختمانی و… برای طرح جهش تولید و تأمین مسکن خبر داد و گفت: در طرح مذکور وزارت اقتصاد موظف می شود پوشش ریسک تأمین مصالح ساختمانی را از طریق بورس کالا بر عهده بگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *