“طرح جهش تولید مسکن” تا پایان هفته نهایی می‌شود

دست‌اندرکاران تهیه طرح جهش تولید مسکن و مجریان آن پس از تصویب، معتقدند که با اجرای این طرح و تولید مسکنِ متناسب با نیاز کشور، فاصله توان خرید مردم با قیمت‌های مسکن کاهش خواهد داشت.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر یک‌شنبه‌شب شبکه خبر رفع نقائص و کاستی‌های قوانین و طرح‌های قبلی بخش مسکن را از ویژگی‌های طرح جهش تولید مسکن خواند و گفت: پیش از این نیز ما قوانین مختلفی در بخش مسکن داشتیم، اما به‌جرئت می‌توان گفت قانون جامعی که به همه بخش‌های این عرصه توجه کرده باشد، نداشتیم.

وی با بیان اینکه در برنامه‌ریزی برای تأمین مسکن باید به 3 عرصه تأمین منابع مالی، ساخت و حمایت و قیمت‌گذاری توجه داشت افزود: ضروری است که با گرفتن پایه‌های جدید مالیاتی، بازار مسکن از دست دلال‌ها خارج شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تهیه طرحی همچون “طرح جهش تولید مسکن” را آرزویی در بخش مسکن عنوان کرد و گفت: اکنون 2 هفته است که این طرح در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: امروز ماده هفدهم از این طرح 22ماده‌ای در کمیسیون عمران بررسی شد و روز 2شنبه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: پیش‌بینی ما این است که تا پایان این هفته، طرح نهایی و در روند قانونی به شورای نگهبان ارجاع شود.

وی با قدردانی از وزیر راه و شهرسازی و همکارانش گفت: در دوره قبلی این وزارتخانه یعنی حدود 6 سال قبل از آمدن آقای محمد اسلامی هیچ اقدام مؤثری نشد و طرح‌هایی هم که ارائه شد، در عمل خروجی واقعی نداشت.

یوسفی افزود: افزایش 500درصدی قیمت مسکن و آرزو شدن خرید و حتی رهن مسکن برای بخش قابل توجهی از مردم به این معنی است که اقدام مناسبی در این عرصه نشده است.

عضو کمیسیون عمران همچنین درباره طرح در حال انجام اقدام ملی مسکن نیز گفت: مصوب شد وام مسکن در این طرح به 150 میلیون تومان افزایش داده شود، اما بازپرداخت اقساط آن که ماهانه چند میلیون تومان است از عهده خانوار‌های فاقد مسکن خارج است.

وی با ابراز اینکه “قرار است امسال 1200 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شود” اضافه کرد: این‌که برخی می‌گویند “سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن موجب خلق پول قوی می‌شود و اثر تورمی دارد”، حرف صحیحی نیست، چگونه است که وقتی به بازار مسکن که نیاز مردم است می‌رسیم، می‌گوییم اثر تورمی دارد، اما درباره بازار‌های دلال‌بازی و سفته‌بازی چنین عقیده‌ای نداریم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تولید 29 میلیون تن فولاد در کشور گفت: این درحالی است که فولاد مورد نیاز کشور 9 میلیون تن است و در بخش سیمان نیز با همین وضع مواجه هستیم.

وی افزود: یکی از مفاد طرح جهش تولید مسکن، اجاره‌داری حرفه‌ای و حمایت از صنعتی‌سازی است و بر اساس آن از انبوه‌ساز حمایت می‌کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در این برنامه با قدردانی از اهتمام نمایندگان برای کمک به روند تولید مسکن گفت: ما از هر قدمی که به تولید مسکن کمک کند استقبال می‌کنیم البته جزئیاتی در این طرح وجود دارد که باید بررسی و رفع اشکال شود.

محمود محمودزاده با اظهار اینکه تولید مسکن متناسب با استطاعت خانواده‌ها یکی از مشکلات عمده این عرصه است ادامه داد: ممکن است تصور بر این باشد که در زمان حاضر با تعداد واحد مسکونی مازاد بر خانوار مواجه هستیم، اما واقعیت این است که فاصله بین استطاعت و توان خرید خانوار‌ها با مسکن زیاد است و امیدواریم این قانون جدید به کاهش این فاصله کمک کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه نقاط ضعف قوانین قبلی باید در طرح جدید رفع شود، در دفاع از طرح اقدام ملی مسکن گفت: طرح اقدام ملی مسکن در زمانی که شروع شد از حمایت‌های مالی کافی برخوردار نبود، اما وزارت راه و شهرسازی بین اینکه هیچ کاری نکند و یا اینکه طرحی را لااقل برای طبقه متوسط اجرا کند، دومی را انتخاب کرد.

محمودزاده گفت: طرح اقدام ملی به‌گونه‌ای نوشته شده است که حتی در شرایط سخت اقتصادی فعلی نیز احداث بیش از نیم میلیون واحد مسکونی بر مبنای آن آغاز شده است.

وی تأمین بستر‌های مورد نیاز صنعتی‌سازی را ضروری دانست و افزود: اگر بستر‌های لازم فراهم شود، دیگر نیازی نیست ما از انبوه‌ساز بخواهیم که به این عرصه روی آورد.

مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن هم با اشاره به فاصله داشتن قدرت خرید مردم با قیمت مسکن گفت: موضوعی که طرح جهش تولید مسکن به آن توجه داشته است رساندن تولید مسکن به سطح مورد نیاز سالانه کشور است.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در این طرح به فناوری‌های نوین ساخت نیز توجه شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *