افزایش شدید نرخ سود وام مسکن

اقتصادنیوز : امروز ۶ آبان ماه ۱۳۹۹ قیمت اوراق تسه با افزایشی قابل توجه سبب شد تا هزینه وام مسکن ۶۱۷ هزار تومان برای مجردین و ۱ میلیون تومان برای متاهلین افزایش یابد.

 

به گزارش اقتصادنیوز، هزینه خرید اوراق تسه در بازار با افزایشی دوباره نسبت به روز دوشنبه به 94 هزار و 522 تومان رسید. افزایش قیمت اوراق در روزجاری سبب شد هزینه وام مسکن برای متاهلین 1 میلیون تومان افزایش یافته و در نهایت نرخ سود موثر برای مجردها و متاهلین روندی صعودی داشته باشد.اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.هزینه خریداوراق مسکنقیمت متوسط هر برگ از اوراق تسه در روز 6 آبان به 94 هزار و 522 تومان دارد. این درحالیست که اعتبار هر برگ در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر برگ می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 برگ و متاهلین 480 ورق خواهند بود. بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن باید 26 میلیون و 467 هزار تومان و متاهلین 45 میلیون و 370 هزار تومان اوراق تهیه کنند.
نرخ سود موثر وام مسکننرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شونداساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.درهمین راستا نرخ اسمی برای اتخاذ وام 17.5 درصد اعلام شده است. اما این سود در شرایطی است که در قبال اخذ وام هزینه ای پرداخت نشده باشد. در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل میشود در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد افزود.با توجه به اینکه هزینه اوراق برای مجردها در روز دوشنبه 26 میلیون و 466 هزار تومان و برای متاهلین 45 میلیون و 370 هزار تومان محاسبه شده است. بنابر توضحیات یاد شده با کسر این هزینه ها از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها از 17.5 درصد به 23.36 درصد و برای متاهلین به 23.18 درصد افزایش می یابد. هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که امروز برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 186 میلیون و 575 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 345 میلیون و 295 هزارتومان برآورد می شود.با توجه به محاسبات تهیه اوراق مسکن برای دوشنبه 5 آبان ماه نشان میدهد که هزینه وام مسکن نسبت به فروش قبلی برای مجردین 617 هزار تومان و برای متاهلین 1 میلیون و 58 هزار تومان افزایش یافته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *