ایجاد بازاری شفاف و رقابتی با عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا

عضو کمیسیون عمران مجلس می گوید که شفافیت و رقابت در بخش تولید، زیربنای توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال در کشور است، از این رو مجلس در طرح جهش تولید مسکن، زمینه عرضه کامل مصالح ساختمانی در شرایطی رقابتی و شفاف را در بورس کالا فراهم کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا پاک‌فطرت عضو کمیسیون عمران مجلس می گوید که شفافیت و رقابت در بخش تولید، زیربنای توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال در کشور است، از این رو مجلس در طرح جهش تولید مسکن، زمینه عرضه کامل مصالح ساختمانی در شرایطی رقابتی و شفاف را در بورس کالا فراهم کرده تا انبوه سازان با خیال آسوده بتوانند مواد مورد نیازشان را خرید کنند؛ در این حوزه عرضه مسکن نهادهای دولتی و عمومی و اشخاص حقیقی در بورس کالا، اصل شفافیت و رقابت را در حوزه مسکن برقرار می کند.

پاک‌فطرت عنوان کرد: بورس کالا با توجه به میزبانی از مبادله کالاهای مهم و مواد اولیه استراتژیک کشور، نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می کند و تمرکز عرضه محصولات زنجیره تولید در بورس کالا به شفافیت و رقابت در بخش تولید کمک می کند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: اگر تولید انگیزه رشد نداشته باشد به دنبال آن اشتغال و توسعه نیز ایجاد نمی شود و از این رو اتخاذ تصمیمات صحیح سیاست گذار برای رشد انگیزه تولید و سرمایه گذاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گفته این نماینده مجلس، باید تلاش شود تا اعتماد مردم به بازار سهام برگردد که امیدواریم با برنامه های در دستور کار به زودی بازار سرمایه کشور به جایگاه واقعی خودش در نظام اقتصادی کشور برسد. در حوزه بازار سرمایه، طرح هایی در مجلس به تصویب رسیده که یکی از مهم ترین آن ها که مرتبط با بورس کالاست، طرح جهش تولید و تامین مسکن است.

پاک‌فطرت اظهار داشت: در طرح جهش تولید و تامین مسکن مقرر شده است که سازندگان مسکن بتوانند از مسیر بورس کالا و ابزارهای مالی، مصالح ساختمانی مورد نیاز خود را تامین و حتی پیش خرید کنند که این رویداد به تسهیل تولید، تعادل قیمت ها و حذف واسطه ها کمک شایانی خواهد کرد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به عرضه املاک در بورس کالا نیز گفت: نوسانات کاذب قیمت و شفاف نبودن معاملات از جمله معضلات بازار مسکن به شمار می رود که عرضه املاک مازاد دولتی و نهادهای مختلف در بورس آغاز شده که این اتفاق در وهله نخست، شفافیت را بر این معاملات حاکم می کند. از سوی دیگر متقاضیان نیز در شرایطی برابر امکان خرید خواهند داشت و یک نظم مطلوبی در این حوزه برقرار می شود. از سوی دیگر امکان عرضه املاک شخصی نیز در بورس فراهم شده که این موضوع نیز می تواند به کشف عادلانه قیمت املاک در کشور کمک کرده و بازاری شفاف و رقابتی را برای املاک ایجاد کند.

وی در پایان تصریح کرد: روشن شدن نورافکن های شفافیت بر بخش های مختلف و فعالیت های اقتصادی، مانع از بروز التهابات در بازار و کمک دهنده به رشد تولید و حذف موانع است به این ترتیب ورود مسکن در حجم های بزرگ و کوچک به تالار شیشه ای بورس کالا، فضایی شفاف را در این حوزه حاکم می کند و به نفع اقتصاد و مردم خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *