سازوکارهای فعلی بورس کالا پاسخگوی نیاز نهضت ملی مسکن نیست

سید جواد سادات فریزنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: همچنین سبب شد تا در کنار تعدیل‌های زیادی که به این پروژه‌ها وارد شود در بازه زمانی که باید پروژه‌ها تحویل داده شود این اقدام صورت نگرفت و شاهد افزایش قیمت‌ها نیز بودیم.

رییس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به کار کارشناسی توسط وزارت راه و شهرسازی که در جلسه اخیر شورای‌عالی به این موضوع پرداخته شده است، بیان داشت: به همین منظور مقرر شد تا کمیته‌ای سه جانبه با حضور وزارت صمت، اقتصاد و دارایی و راه و شهرسازی شکل گرفته و در هفته آینده نظر قطعی در این رابطه اعلام گردد.

وی با بیان اینکه سازوکارهای فعلی بورس نیازمندی‌های طرح نهضت ملی مسکن که با هدف ساخت مسکن حمایتی در بخش‌های مختلف روستایی، انبوه سازی احیای بافت فرسوده، شهری و مدل‌های در حال اجرایی‌شدن است را برطرف نمی‌کند، گفت: بر همین اساس در کنار اصلاح سازوکار و بورس در صورت نیاز، کالاهایی مانند سیمان و یا میلگرد باید از سازوکار بورس خارج شود.

سادات فریزنی با اشاره به طرح سابق که با معرفی از سوی وزارت راه و شهرسازی، حواله‌ای به مردم داده شده تا با قیمت مشخصی مصالح ساختمانی را تامین کنند، گفت: در خصوص میزان تاثیرگذاری قیمت مصالح ساختمانی در قیمت تمام‌شده برآوردهای زیادی وجود دارد به عنوان مثال برای خانه‌های یک تا سه طبقه و اینکه با چه مدلی ساخته شوند، شود بیش از ۲۵ درصد در این واحدها ضریب تمام شده بیشتر می‌شود.

وی پیش‌بینی ناپذیر بودن قیمت تمام شده را از دیگر مشکلات برای مردم در ساخت مسکن اعلام و اضافه کرد: مردم بر اساس قراردادهایی که می‌بندند اقدام به برنامه‌ریزی می‌کنند، اما شوک قیمتی که در بازار بورس وجود دارد، امکان پیش‌بینی پذیر بودن آن را از بین می‌برد، این در حالی است که فلسفه بورس بر این مبنا بوده که بازارهای سیاه و موازی جمع‌آوری شوند.

رییس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه با گذشت دو سال از ورود سیمان به بورس و یک دهه میلگرد به این بازار، موضوع پیش‌بینی پذیر بودن آنها محقق نشده است، بیان کرد: هم اینکه بازارهای موازی و سیاه که در این حوزه فعالیت دارند، دوباره شکل گرفتند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *