سیاست‌های غلط دولتی؛ عاملی که باعث تورم و رکود بازار مسکن شد

گروه استان‌ها – رکود بازار مسکن باعث نشد تا قیمت مسکن کاهش پیدا کند در حالی که صاحبان فن و کارشناسان مهمترین عامل اصلی این اوضاع مسکن را سیاست‌های غلط دولتی می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، بازار مسکن کاشان از آن التهابات و تب و تاب‌های فراوان چند ماه گذشته عبور کرده است و به اذعان بسیاری از کارشناسان و همچنین مشاوران املاک در شهرستان کاشان رکودی سنگین بر بازار مسکن سایه انداخته است.

بسیاری از فایل‌های فروش بر روی دست مشاوران املاک‌ در شهرستان کاشان مانده است و آنچه در بازار کنونی حکومت می‌کند رکودی است که ممکن است یک آتشی زیر خاکستر باشد و یا حتی از نگاه برخی دیگر از آگاهان ممکن است حتی تا سه سال دیگر طول بکشد.

البته نمی‌توان پیش‌بینی خاص و مقطوعی برای بازار املاک و مسکن متصور بود چراکه مولفه‌های بسیاری در قیمت‌ها در این بازار موثر است ولی برخی رکورد موجود را ادامه دار می‌دانن اما موضوع دیگری که در بازار مسکن در حال حاضر مشهود است عدم کاهش قیمت‌های فایل‌ها است و این یعنی هرچند رکود در بازار موجود است ولی قیمت‌ها آنچنان کاهش پیدا نکرده است.

امید صاحب یکی از واحدهای صنفی مشاور املاک است که به گفته خودش بیش از 15 سال است که تجربه فعالیت در این بازار را دارد؛ این شهروند کاشانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه در طول این سال‌ها در بازه‌های زمانی مختلف شاهد رکود و رونق بازار مسکن بودیم، اظهار داشت: البته جهش قیمت ها در سال 99 نسبت به سال‌های پیش از آن چندین برابر بوده است.

افزایش نرخ ارز مهمترین دلیل افزایش قیمت مسکن

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین دلایل این جهش قیمت افزایش قیمت ارز بوده است، افزود: با افزایش قیمت ارز دیگر کالاها و خدمات نیز افزایش و به تبع آن قیمت مسکن نیز به طرز عجیبی افزایش پیدا کرد و شاهد چند برابر شدن قیمت اراضی مسکونی شدیم.

این مشاور املاک کاشانی با اشاره به اینکه قیمت‌های ارائه شده در بازار توسط فروشندگان مشخص شده است، تاکید کرد: مشاور املاک در تعیین املاک نقشی ندارند و جالب است که با وجود رکود در این بازار بخش زیادی از فروشندگان حاضر نیستند قیمت‌ها را بشکنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در معاملات انجام شده خریدار است که قیمت معامله را مشخص می‌کند، تأکید کرد: فروشندگانی واقعی که برای فروش املاک خود احتیاج به نقدینگی دارند حتی تا 20 درصد نیز از قیمت اولیه املاک خود حاضر به عقب‌نشینی شدند.

این مشاور املاک در شهرستان کاشان با اشاره به اینکه همزمان با رکود در معاملات بازار ساخت و ساز مسکن هم با یک رکود همراه است، بیان داشت: معاملات انجام شده در آژانس املاک ما هم نسبت به دو ماه پیش حدود 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

محسن یکی دیگر از مشاوران املاک بوده که چند سالی است در کاشان فعالیت می‌کند؛ این صاحب واحد صنفی مشاور املاک کاشان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم شرایط کنونی را نشات گرفته از سیاست‌های غلط دولت در بازار مسکن می‌داند و اظهار داشت: به نظر من چند ماه پیش هم که بازار رونق داشت به این دلیل بود که دولت در حال فروش املاک خود بود.

وی با بیان اینکه این رکود‌ بعد از آن رونق بازار مسکن قابل پیش‌بینی بود، گفت: به نظر من مردم بزرگترین قربانیان سیاست‌های غلط دولت هستند و تا مادامی که دولت بخواهد بر اقتصاد مردمی تاثیرگذار باشد شاهد این نوسانات در اقتصاد کشور هستیم.

نیمه دوم اسفند بازار مسکن رونق پیدا می‌کند

این مشاور املاک و شهروند کاشانی با اشاره به اینکه با وجود رکود ولی قیمت املاک به خصوص در مناطق گران و به قول معروف لاکچری شهر قیمت آن کاهش نیافته است، بیان داشت: به نظر من این شرایط پایدار نیست و ممکن است در نیمه دوم اسفندماه شاهد رونق مجدد خرید و فروش در بازار مسکن باشیم.

وی با بیان اینکه رکود در بازار مسکن در شهرستان کاشان به خیلی از مشاغل جانبی آن نیز ضربه می‌زند، گفت: تعداد زیادی از مشاغل به طور مستقیم و یا غیر مستقیم ارتباط با بازار مسکن دارد و رکود، آن مشاغل را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و خساراتی را به آنان وارد می‌کند.

محسن با اشاره به اینکه سیاست‌های دولت در طول چند سال اخیر هیچگاه مشخص و به نفع مردم نبوده است، تاکید کرد: اعمال سیاست‌های گاهگاهی دولت که اغلب هم به صورت غیرکارشناسی بوده است سبب شده که شرایط اقتصادی و مالی مناسبی برای یک عده‌ای خاص به خصوص زمین خواران ایجاد شود.

وی عرضه و تقاضا را یکی از مهمترین دلایل کاهش و یا افزایش قیمت بازار مسکن دانست و خاطرنشان کرد: نه فقط در بازار مسکن بلکه در بقیه بازارها نیز در صورتی که عرضه با تقاضا هماهنگ نباشد باعث عدم تعادل و آشفتگی در آن بازار می‌شود.

عرضه و تقاضا در بازار مسکن با یکدیگر همخوانی ندارد

محمدمهدی دواتگران رئیس اتحادیه صنفی املاک و اتومبیل کاشان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه در حال حاضر در بازار املاک کاشان عرضه و تقاضا بهم خورده است، اظهار داشت: بر خلاف چند ماه پیش که تقاضا بیش از عرضه بود در حال حاضر این روند برعکس و عرضه بیش از تقاضا شده است.

وی با بیان اینکه قیمت زمین در حال حاضر نسبت به تابستان امسال حدود 20 درصد کاهش داشته است، ابراز داشت: البته در مورد مسکن با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی کاهش قیمت در این حد نبوده است و فقط بازار خرید و فروش آن با مقداری رکود همراه بوده است.

رئیس اتحادیه صنفی املاک و اتومبیل شهرستان کاشان ضمن اشاره به رکود در بازار خودرو ابراز داشت: در مورد بازار اتومبیل نیز می‌توان به کاهش تا 50 درصدی برخی از اتومبیل‌های خارجی اشاره کرد و خریدار اینگونه اتومبیل‌ها نیز در بازار وجود ندارد.

وی ضمن اشاره به بازار خودروهای داخلی در شهرستان کاشان و اشباع این کالای ایرانی در بازار تصریح کرد: در مورد خودروهای ساخت داخل نیز بازار اینگونه اتومبیل‌ها اشباع است و هر خریداری که اراده کند می‌تواند نیاز خود را در این بازار برطرف کند.

به گزارش تسنیم، مسکن یکی از نیازهای اساسی مردم و به خصوص جوانان است که با اوضاع و شرایط کنونی برای بسیاری از افراد آرزو و برای برخی دیگر به یک رویای دست نیافتنی تبدیل شده است و این موضوع به یک عامل بازدارنده به سر و سامان بخشیدن جوانان شده است.

متاسفانه از سال 92 و بعد از روی کار آمدن دولت جدید سیاست‌های اعمال شده از طرف مدیران این دولت و توقف مسکن مهر باعث شده است که در فواصل زمانی مختلف قیمت املاک و مستغلات با جهش‌های فراوانی روبرو شود و آثار سوء آن را امروز مشاهده می‌کنیم.

استفاده از ظرفیت‌های انبوه‌سازان و اعطای تسهیلات به صورت ساماندهی شده یکی از راه‌های افزایش عرضه مسکن در بازار و کنترل بازار مسکن است که با وجود تمام تاکیدات متاسفانه این موضوع به صورت جدی تاکنون پیگیری نشده است و تأثیرات خود را بر بازار مسکن داشته است.

امید است مشکل مسکن به عنوان یک خواسته قطعی و به حق مردم به زودی حل شود چراکه اگر مشکل مسکن حل شود به جرأت می‌توان گفت حدود 80 درصد مشکلات خانوارها حل می‌شود و از سوی دیگر نیز بسیاری از هزینه‌های هموطنان کاهش پیدا می‌کند‌.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.