هزینه ساخت مسکن در شهر تهران چند برابر شده ؟

اقتصادآنلاین نوشت:مرکز آمار آخرین گزارش شاخص قیمت نهاده های ساختمانی مربوط به زمستان سال گذشته را منتشر کرد؛ بر اساس اطلاعات منتشر شده تورم فصلی هزینه ساخت واحد مسکونی (به جز زمین) در شهر تهران برابر با سه درصد بوده است. همچنین نگاهی به آمارهای موجود نشان می دهد که هزینه ساخت مسکن شهر تهران از ابتدای سال ۱۳۹۷ ۵.۵ برابر شده است.

مرکز آمار در فصل زمستان١٤٠٠ شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ١٢٢٢,٥ رسید که این رقم نسبت به شاخص فصل قبل (١١٨٦.٣)، ٣ درصد افزایش داشته است؛ به بیان دیگر هزینه ساخت مسکن شهر تهران در فصل زمستان نسبت به پاییز سال گذشته افزایش ۳ درصدی را نشان می دهد. که نسبت به پاییز افزایش ۰.۲ واحد درصدی را نشان می دهد.

در این فصل در بین گروه‌های اجرایی، بیشترین تورم فصلی مربوط به گروه اجرایی « تأسیسات برقی » با ۱۳.۶ درصد و کمترین تورم فصلی مربوط به گروه اجرایی « آهن آلات، میلگرد و پرفیل درب و پنجره » با ۱.۲ درصد بوده است. بیشترین کاهش نیز مربوط به گروه‌ اجرایی« سیمان،بتن،شن و ماسه» با ۱.۳- درصد بوده است.

تورم مسکن

در زمستان ۱۴۰۰ تورم نقطه به نقطه معادل ۳۵.۵ درصد بوده که در مقایسه با فصل پاییز (۳۹.۶درصد) ۴.۱ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم نقطه به نقطه

در این فصل در بین گروه‌های اجرایی، گروه « شیشه» با ۶۹ درصد بیشترین تورم و گروه اجرایی « ایزوگام وقیرگونی و آسفالت» با ۲۷.۲ درصد، کمترین تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده است.

تورم فصلی

بر اساس آمارهای رسمی از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا پایان سال گذشته هزینه ساخت بدون در نظر گرفتن هزینه زمین در شهر تهران ۵.۵ برابر شده است. در این مدت هزینه گروه چوب با افزایش ۷.۶ برابری بیش‌ترین افزایش را میان گروه های ساخت مسکن تجربه کرده است و گروه خدمات با رشد ۲.۸ برابری کم‌ترین میزان افزایش را داشته است.

هزینه هاده های ساختمانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *