احتمال قوی توقف ساخت و تولید مسکن توسط بخش خصوصی

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت:در شرایط کنونی بازار مصالح ساختمانی درگیر دلال بازی و سفته بازی است، متأسفانه شاهدیم که قیمت محصول تولیدی در کارخانه با قیمت همان محصول در بازار تفاوت چشمگیری دارد، این به معنای آن است که قیمت محصول با دست به دست شدن میان دلالان افزایش یافته است.

 

به گزارش ایلنا به نقل از  خانه ملت، علیرضا پاک فطرت نسبت به وضعیت رکودی بازار ساخت و ساز مسکن در کشور هشدار داد و گفت: در شرایط کنونی افزایش قیمت تمام شده مسکن موجب شده که سازندگان و فعالان بخش خصوصی برای ورود به عرصه ساخت و ساز ریسک نکنند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی، ادامه داد: قطعا اگر روند افزایشی قیمت مصالح و تجهیزات ساختمانی تداوم یابد، بخش تولید و ساخت و ساز مسکن کاملا متوقف خواهد شد، زیرا هیچ سازنده ای دیگر توان نخواهد داشت که آهن را بیشتر از کیلویی 13 هزار تومان خریداری کند.

وی ادامه داد: بازار مصالح مسکن در شرایط کنونی به سمتی می رود که دیگر تولید مسکن جدید مقرون به صرفه نخواهد بود، این مسئله کاملا به ضرر بازار مسکن و به تبع آن به ضرر مردم و خریداران است، زیرا وقتی روند تولید مسکن متوقف شده و میزان عرضه کاهش یابد، قیمت مسکن افزایش خواهد یافت.

پاک فطرت افزود: این نگرانی وجود دارد که با کاهش جذابیت اقتصادی بخش ساخت و ساز مسکن، سرمایه های موجود در این بخش به بازارهای دیگر اقتصادی منتقل شود، این مسئله موجب می شود که ضمن بروز تلاطم در بازارهای اقتصادی، بازار مسکن نیز دچار رکود شدید شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با بیان اینکه دولت بازار مصالح ساختمانی و بازار مسکن را رها کرده است، افزود: در شرایط کنونی این بازار درگیر دلال بازی و سفته بازی است، متأسفانه شاهدیم که قیمت محصول تولیدی در کارخانه با قیمت همان محصول در بازار تفاوت چشمگیری دارد، این به معنای آن است که قیمت محصول با دست به دست شدن میان دلالان افزایش یافته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس، بر ضرورت برخورد جدی با دلالان بازار مصالح ساختمانی تأکید کرد و گفت: بهترین راه کار برای مدیریت بازار مصالح ساختمانی، عرضه محصولات در بازار بورس است، با این اقدام قیمت مصالح به نرخ واقعی نزدیک خواهد شد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *