امکان خرید مسکن در شهرهای کوچک با دریافت اوراق تسهیلات مسکن فراهم است

تهران- ایرنا- سرپرست بانک مسکن گفت: با خرید اوراق، امکان خرید مسکن در شهرهای کوچک فراهم شده به طوری که متقاضیان با رقمی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان می‌توانند اقدام به خرید مسکن کنند.

به گزارش ایرنا، «علی عسکری» درباره تسهیلات مسکن و ارائه برنامه‌های این بانک با بیان اینکه نباید بانک‌ها به سمت واسطه‌گری مسکن بروند افزود اگر اقدامات بانک‌ها در حوزه مسکن به ویژه در بخش تولید و عرضه باشد زمینه‌ساز توسعه می شود اما هم اکنون تعدادی از بانک‌ها اقدام به واسطه‌گری کرده‌اند.

وی با بیان اینکه اینکه بانک ها منابع خود را در سوداگری مسکن بیاورند کار اشتباهی است، اظهار داشت: شکل دیگری از سرمایه‌گذاری بانک‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری مولد و تولیدی است که در این بخش نباید مانع شد، چرا که برخی از سرمایه‌گذاری‌ها لازم اجرا است؛ اما اگر بانک‌ها منابع خود را در سوداگری مسکن بیاورند اشتباه است.

عسکری توضیح داد: بخش مسکن یکی از مولدترین کارها است که زمینه‌ساز افزایش تولید و اشتغال می‌شود.

عسکری با اشاره به وام های پرداخت شده توسط این بانک تصریح کرد: پیش از این متقاضیان با ۴۰ میلیون تومان سپرده‌گذاری، ۸۰ میلیون تومان تسهیلات و با خرید اوراق رقمی معادل ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کردند، اما هم اکنون با توجه به افزایش قیمت مسکن و ساخت آن در کلانشهرها، نمی‌توانند با این میزان تسهیلات مسکن خریداری کنند.

عسکری گفت: با افزایش قیمت مسکن،مراجعه‌کنندگان تسهیلات مسکن تاحدودی کاهش یافته و برخی نیزسپرده‌ها را پس گرفتند، چراکه این عدد امروز پاسخگو نیست.

وی ادامه داد: این در حالی است که با ورود اوراق تسه در بانک مسکن،متقاضیان می‌توانند چندین برابر تسهیلات دریافت کنند که این اقدام در شهرستان‌ها می‌تواند زمینه ساز خرید مسکن شود و با خرید اوراق، امکان خرید مسکن در شهرهای کوچک فراهم شده به طوری که متقاضیان با رقمی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان می‌توانند مسکن خریداری کنند.

سرپرست بانک مسکن درباره خرید متری مسکن نیز گفت: طرح خرید متری مسکن چند نوبت عملیاتی شده ولی چون قیمت مسکن و قیمت هزینه ساخت در طول دوره‌های متمادی تغییر کرده این طرح را خنثی کرده است.

عسکری گفت: متوسط قیمت مسکن ۴۰ میلیون تومان است و اگر متقاضیان در طرح متری مشارکت کنند ۱۰ متر تا ۲۰ متر می‌توانند مسکن خریداری کنند و عملا صاحب مسکن نمی‌شوند، بلکه ممکن است بخشی از ریسک خود را جبران کنند.

او با اشاره به اینکه بخشی از بانک‌ها به تکالیف خود در پرداخت تسهیلات فرزندآوری و ازدواج عمل نکرده اند گفت: تعدادی از متقاضیان در صف مانده‌اند که امیدواریم بانک‌های دیگر نیز مشارکت کنند.

او گفت: ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان وام ازدواج تاکنون پرداخت کرده‌ایم.

عسکری در پایان خاطرنشان کرد: تلاش کرده‌ایم که منابع و مصارف را تراز کنیم و از طریق بین بانکی منابع قرض کنیم و کنترل و خلق پول نکنیم که باعث افزایش پایه پولی شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *