خرید و فروش یک مترمربع زمین، پاییز امسال 79.3 درصد رشد داشت

تهران – ایرنا- مرکز آمار اعلام کرد: متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی پاییز امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 79.3 درصد افزایش یافته است.

 

به گزارش روز شنبه ایرنا از مرکز آمار، سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور که با هدف شفاف‌سازی اطلاعات معاملات املاک و مستغلات کشور برای ساماندهی امور مسکن پیاده‌سازی شده است. بنگاه‌های معاملات ملکی وظیفه دارند مشخصات تمام معاملات (خرید و فروش) که سند آنها توسط دفاتر ثبت اسناد، انتقال پیدا می‌کند، در این سامانه ثبت کنند.
کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود و از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

** فروش زمین یا ساختمان مسکونی کلنگی
متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در پاییز امسال توسط بنگاه های معاملات ملکی در کشور 20 میلیون و 975 هزار ریال با میانگین مساحت 292 مترمربع است که در مقایسه با تابستان 21.6 درصد رشد داشته است.

** رشد 25 درصدی اجاره بها در پاییز 97
براساس اعلام مرکز آمار متوسط مبلغ اجاره ماهانه همراه با سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده توسط بنگاه های معاملات ملکی در سطح کشور 109 هزار و 126 ریال با میانگین مساحت 97 مترمربع و متوسط عمر بنای 13 سال بود.
همچنین این میزان در مقایسه با تابستان امسال 0.9 درصد و نسبت به پاییز سال گذشته 25.4 درصد افزایش نشان می دهد.

** فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی
پاییز امسال متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در سطح کشور 26 میلیون و 232 هزار ریال با میانگین مساحت 107 مترمربع و متوسط عمر بنای 11 سال بود.
متوسط قیمت فروش هرمترمربع زیربنای مسکونی پاییز 1397 نسبت به تابستان (فصل قبل) 17.8 درصد و در مقایسه با پاییز سال گذشته 60.3 درصد افزایش داشته است.
به گزارش ایرنا، «مصطفی قلی‌خسروی» نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور دهم اسفند در حاشیه ششمین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات ایران، با اشاره به افزایش جهشی قیمت مسکن در سال 97، پیش بینی کرد که افزایش قیمت مسکن در سال 98 کمتر از نرخ تورم مورد انتظار است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *