راهکار پرداخت تسهیلات تا ۷۰ درصد قیمت مسکن/ مسکن لوکس در دوره رکود هم رونق دارد

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه رییس‌جمهور روزانه موضوع مسکن را پیگیری می کند، گفت:در بازار سرمایه می توان کاری کرد که تا ۷۰ درصد قیمت مسکن را بتوان تامین و در اختیار متقاضیان مسکن قرار داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مازیار حسینی در برنامه تیتر امشب، با بیان اینکه موضوع آوردن بازار سرمایه در کنار بازار پول یکی از سیاست هایی است که به دنبال آن هستیم گفت: بحث بازار سرمایه و استفاده از بازار سرمایه به عنوان ابزار مکمل در کشورهای پیشرفته مطرح بوده و هست پس ما نیز باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه محدودیت پرداخت سقف وام مسکن وجود دارد ادامه داد:شورای پول و اعتبار اسفندماه پارسال  با افزایش سقف تسهیلات ساخت موافقت کرد اما به نظر می‌رسد افزایش سقف وام که برای کلانشهرها ۱۰۰ میلیون تومان برای یک نفر و یا دو وام ۸۰ میلیون تومانی برای زوجین است، نتواند بخش عمده ای از سهم خرید مسکن را به خصوص با افزایش قیمت ها جبران کند.

حسینی تاکید کرد:اما در بازار سرمایه می توان کاری کرد که تا ۷۰ درصد قیمت مسکن را بتوان تامین و در اختیار متقاضیان مسکن قرار داد.

به گفته وی، با راه اندازی صندوق های مشترک زمین و مسکن، عرصه های جدیدی برای مشارکت مردمی ایجاد می شود و جریان نقدینگی به سمت مولد تولید و کار و اشتغال و خانه دار کردن مردم پیش می رود.

*رییس‌جمهور روزانه در گفتگو با وزیر راه و شهرسازی موضوع مسکن را پیگیری می‌کند

وی در خصوص توجه دولت به بخش مسکن و تشکیل جلسات شورای عالی مسکن گفت: رییس‌جمهور به صورت روزانه تقریبا در گفتگو با وزیر راه و شهرسازی موضوع مسکن را پیگیری می کنند و روال و چرخه کار به سمت تولید مسکن رفته است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با روی کار آمدن اسلامی به عنوان وزیر راه و شهرسازی هر یک هفته درمیان جلسات شورای هماهنگی مسکن با حضور شخص وزیر تشکیل می شود.

*تولید مسکن لوکس در دوره رکود هم کاهش نیافته

وی گفت: مسکن یک کالای سرمایه‌ای در کشور محسوب می شود و بسیاری از واحدهای مسکونی لوکس  جنبه سکونتگاهی به معنای عام ندارند، بلکه جنبه حفظ ارزش پول و سفته را در بازار اقتصاد بازی می کنند که اینها جزو آمار مسکن محسوب می شوند و سبب تولید اشکال در تحلیل محتوا خواهند شد.

حسینی افزود: قشر نیازمند مسکن عموما دهک‌های متوسط و پایین هستند که اصطلاحا تحت عنوان خانه اولی شاخته می شوند. آنچه که در سال های گذشته رخ داده کاهش نرخ تولید برای این قشر بوده است. شواهد حاکی است که در حوزه تولید مسکن لوکس کاهش قابل ملاحظه ای را حتی در سال‌های رکود نداشتیم و با این اتفاقات عملا شاهد بودیم که تعادل بخشی در بازار مسکن به وقوع نپیوست.

وی خاطرنشان کرد: تحلیلی که شده مشخص شده است که دهک های اول، دوم و سوم نیاز به حمایت کامل برای تولید مسکن دارند پس بین دهک های سه تا ۱۰ نیز در شهرهای همچون تهران و سایر کلانشهرها و شهرهای کشور نیاز به حمایت و کمک وجود دارد.

وی افزود:تنها دهک های ۸، ۹ و ۱۰ هستند که توان خانه دار شدن را دارند. بنابراین باید با جزئیات و متناسب با دهک های جامعه تقاضای مسکن استخراج شود و این موضوع باید در طرح جامع مسکن شکل یابد.

حسینی با بیان اینکه طرح جامع مسکن نیازمند به روز رسانی است چرا که طرح‌های جامع معمولا ۱۰ ساله تهیه می شوند اضافه کرد: طرح جامع مسکن همانطور که در قانون ساماندهی زمین و مسکن و همچنین برنامه توسعه چهارم اقتصادی پیش بینی شده افق ۲۰ ساله داشته است پس طرح جامع مسکن برای سال ۸۵ تا ۹۵ بود و عملا سال ۹۵ به دلیل سرشماری نفوس و مسکن باید به روز می شد. بدین معنا وقتی سرشماری جمعیت تغییر می کند بنابراین ورودی های طرح جامع  نیز تغییر می یابد و قاعدتا باید طرح به روز شود که این موضوع هم در دستور کار است.

حسینی به افزایش سرمایه بانک مسکن به ۵ هزار میلیاردتومان اشاره و آنرا مثبت دانست و گفت: افزایش سرمایه بانک مسکن می تواند به چرخه وام دهی و برگشت به سمت جریان سازی تولید مسکن کمک کند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در خصوص اتمام مسکن مهرهای باقیمانده گفت: اتمام ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر در دستور کار است که از اواخر سال گذشته جریان افتتاح های مسکن مهر شروع شده است.

به گفته وی،در شهرهایی همچون پردیس و پرند، شهروندانی بودند که دفترچه قسط داشتند و در حال پرداخت قسط بودند که هنوز واحد مسکونی خود را تحویل نگرفته بودند که در حال تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر به مردم هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه به دنبال جریان سازی برای تولید مسکن با مشارکت بخش خصوصی است گفت: در تولید مسکن تکیه صرف به منابع مالی و پول نمی‌تواند راهگشا باشد. همانطور که مقام معظم رهبری نیز تاکید کرده اند، در حال حاضر در صنعت ساختمان، ایران کمترین وابستگی را به خارج از کشور دارد.

وی افزود: در احداث ساختمان های معمولی می توانیم ۱۰۰ درصد تولید را بدون نیاز به خارج از کشور در داخل تامین کنیم. عملا اگر احداث  ۴۰۰ هزار واحد را در چرخه تولید قرار دهیم خاصیت اهرمی خود را در اقتصاد بازی خواهد کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی طرح اقدام ملی را با مشارکت بخش خصوصی قابل تحقق عنوان کرد و گفت: در آینده نزدیک سازمان ملی زمین و مسکن که زمین های دولتی را در اختیار دارد با یک فراخوان عمومی، سرمایه گذاران را دعوت به مشارکت در ساخت احداث واحدهای مسکونی روی زمین های مشخصی که صاحب سند و بلامعارض است دعوت می کند.

حسینی، صنعتی‌سازی و رونق آن را از موضوعات  مهمی خواند که باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی افزود:به غیر از فرآیند گرفتن پروانه، از زمانیکه شروع به ساخت ساختمان معمولی می کنند تا زمانیکه به اتمام برسد دو تا سه سال زمان صرف می شود. در نظر است تا در جاهایی که گرفتن پروانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی است از جمله شهرهای جدید، صدور پروانه به صورت جداگانه و با سرعت انجام می‌شود.

حسینی ادامه داد: پیشرفته ترین تکنولوژی بتن، تکنولوژی بتن stc است که مانند آب می باشد و نیاز به ویبره ندارد و بلافاصله پهن می شود بنابراین با استفاده از این تکنولوژی واحدمسکونی ۸۰ متری را در طول مدت ۶ روز احداث کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *