توجه به تولید مسکن مقدم برطرف تقاضا/ صنعتی‌سازی مسکن متوقف شد

نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان با اشاره به اینکه دولت برای بالا بردن قدرت خرید مسکن باید ابتدا به تولید مسکن و سپس به اعطای تسهیلات توجه کند، گفت: صنعتی‌سازی مسکن مدت‌هاست که متوقف شده است.

ایرج رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سوال که دولت چه راهکاری باید برای بالا بردن قدرت خرید مسکن انجام دهد،‌گفت: دولت در وهله اول باید به تولید مسکن توجه کند تا عرضه از تقاضا عقب نماند. پس اگر به تولید مسکن تسهیلات ارزان‌قیمت اعطا شود و صنعتی‌سازی رونق پیدا کند، قطعاً سرعت ساخت و ساز و عرضه آن می‌تواند به بخش عرضه‌ کمک زیادی کند.

وی افزود: دولت در وهله دوم و پس از رونق تولید باید به بخش تقاضا توجه کند یعنی وام ارزان‌ قیمت به ساخت اعطا کند و سپس آن وام به خریدار مسکن منتقل شود.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه صنعتی‌سازی مسکن متوقف شده است گفت:‌تجهیزات صنعتی‌سازی مدت‌ها است که روی زمین مانده است و این باعث ضرر و زیان سازنده‌ها می‌شود.

رهبر با اشاره به اینکه اعطای تسهیلات به ساخت مسکن و سپس انتقال به نام خریدار موجب افزایش قیمت مسکن نخواهد شد،‌تأکید کرد: با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن قیمت مسکن نیز رشد می‌کند پس آن نتیجه‌‌ای که بخواهیم با بالا بردن سقف تسهیلات برای تقویت قدرت خرید مسکن بگیرم خنثی می‌شود.

نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان با اشاره به اینکه توجه به تولید مسکن بر توجه به طرف تقاضا مقدم‌تر است، گفت: طرح اقدام ملی مسکن یک قدم مثبت در دولت دوازدهم برای بخش مسکن محسوب می‌شود و هر چند که از مسکن مهر الگوبرداری شده است، اما به هر حال با آغاز حجم کم نسبت به طرح مسکن می‌تواند به بخش مسکن کمک کند.

رهبر با اشاره به اینکه امیدواریم 400 هزار مسکن در طرح اقدام ملی در دولت دوازدهم به پایان برسد و اتمام آن به دولت بعدی موکول نشود، اظهار داشت: به هر حال این طرح یک اثر روانی کوتاه مدت در بخش مسکن گذاشته است و باعث شده تا سوداگران تمایلی برای ورود به بخش مسکن نداشته باشند.

وی تأکید کرد: اگر دولت بتواند در طرح اقدام ملی مسکن مدت زمان بازپرداخت اقساط را از 12 سال به 20 سال افزایش دهد، کمک بسیار زیادی به متقاضیان مسکن و بخش مسکن کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.