خط قرمز روحانی برای «مسکن ملی»

رئیس‌جمهوری خطوط قرمز اجرای طرح «اقدام ملی مسکن» را برای مجریان این طرح تبیین کرد. حجت‌الاسلام حسن روحانی روز گذشته در جلسه شورای عالی مسکن که با حضور دست‌اندرکاران طرح اقدام ملی مسکن برگزار شد، درباره انتخاب زمین مناسب اجرا و نیز اخذ تضمین درباره اینکه ساخت مسکن در قالب این پروژه به حاشیه‌نشینی منجر نشود، نکاتی را تصریح کرد.

طرح موسوم به اقدام ملی مسکن که چندی پیش کلید خورده و در خط پایان مرحله ثبت‌نام متقاضیان قرار دارد، طرحی است که به واسطه آن قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ظرف مدت دو سال در سراسر کشور احداث شود. در این طرح، ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید و توسط شرکت عمران شهرهای جدید ساخته خواهد شد. همچنین ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده توسط شرکت بازآفرینی و ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی احداث خواهد شد. روحانی در جلسه شورای عالی مسکن در وهله اول از مجریان این طرح خواست به نحوی عمل کنند تا دیگر به هیچ وجه شاهد شکل‌گیری موضوعی با عنوان «حاشیه‌نشینی» نباشیم. وی با به‌کارگیری واژه «حل پایدار و قطعی» حاشیه‌نشینی در واقع از مسکن‌سازان دولتی گارانتی و تضمینی را درخصوص سکونت‌پذیر شدن خانه‌های دولتی ساخته شده مطالبه کرد تا به واسطه آن این اطمینان حاصل شود که قرار نیست اولا این پروژه به شکل «خوابگاه» مورد بهره‌برداری کسانی که امکان خرید مسکن در شهرهای مادر را نداشته و ناگزیر به سکونت در شهرهای حاشیه هستند، قرار گیرد و ثانیا مسکن ساخته شده قرار است به شکل موثر به بخشی از تقاضای مسکن ارزان‌قیمت پاسخ دهد و به منزله راه‌حل حاشیه‌نشینی ایفای نقش کند.

روحانی در تشریح این خط قرمز در مورد طرح مسکن ملی گفت: ساخت مسکن در حاشیه شهرها باید با هدف حل پایدار و قطعی موضوع حاشیه‌نشینی انجام شود؛ به گونه‌ای که دیگر به هیچ وجه شاهد شکل‌گیری موضوعی به اسم حاشیه‌نشینی نباشیم. خط قرمز دومی که رئیس‌جمهوری به آن پرداخت، منع مجریان دولتی پروژه بزرگ مسکن‌سازی از بارگذاری در زمین‌های فاقد تاسیسات زیربنایی است. این توصیه نیز با درس‌های دولت از مسکن مهر مرتبط است، چراکه دولت‌های یازدهم و دوازدهم در مدت ۶ سال گذشته تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر را دنبال کرده و بی‌واسطه با مشکلاتی که به واسطه انتخاب زمین‌های بدون تاسیسات زیربنایی در پروژه‌های مسکن مهر ایجاد شد، روبه‌رو بوده‌اند. از سوی دیگر فقدان خدمات آب، برق و گاز در زمین‌های انتخاب شده برای مسکن مهر و در واقع خام بودن این اراضی سبب شد در اجرای هر یک از پروژه‌های مسکن مهر حداقل دو سال زمان به آماده‌سازی زمین اختصاص پیدا کند. این توصیه رئیس‌جمهوری در مورد انتخاب زمین مورد تاکید دیگر اعضای شورای عالی مسکن نیز بوده است. روحانی در همین رابطه با اشاره به مزیت‌های ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده گفت: بافت فرسوده در واقع مجموعه‌ای است که به‌صورت قانونی در گذشته ساخته شده و زیرساخت‌های لازم را دارد و ما می‌توانیم با بازسازی و اصلاح این بافت، واحدهای مسکونی مناسب ساخته و در اختیار متقاضیان نیازمند مسکن قرار دهیم.

وی بر وظیفه دولت مبنی بر واگذاری زمین رایگان به سازندگان در طرح ملی مسکن با مشارکت توسعه گران و انبوه‌سازان تاکید کرد و افزود: در طرح اقدام ملی مسکن با فرمول مشارکتی، دولت زمین رایگان و امکانات لازم را در اختیار مشارکت‌کننده و توسعه‌گر قرار می‌دهد و با تسهیل در فرآیند صدور مجوزها، به تسریع در اجرا کمک می‌کند تا در مدت زمان کمتری واحدهای مسکونی ساخته شوند. در جلسه اخیر شورای عالی مسکن که به ریاست رئیس‌جمهوری برگزار شد، پس از ارائه گزارش وزارت راه و شهرسازی درخصوص روند اجرای طرح ملی مسکن، ثبت نام‌ها و اقدامات انجام شده در این زمینه، مواردی برای پیشرفت این طرح ملی به تصویب رسید. بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن، دستگاه‌های اجرایی که در داخل شهرها دارای زمین هستند مکلف شدند با کمک و همراهی وزارت اقتصاد، اراضی خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند تا در پروژه‌های مسکن مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در این جلسه تصویب شد که اراضی منابع طبیعی در حریم شهرها براساس قانون از سوی وزارت جهادکشاورزی به وزارت راه و شهرسازی واگذار شود. اعضای شورای عالی مسکن همچنین تاکید کردند مکان‌های در نظر گرفته شده برای ساخت مسکن در طرح ملی باید دارای تاسیسات زیربنایی باشد، همچنین وزارت کشور نیز در زمینه صدور پروانه ساخت و ارائه مجوزهای مرتبط، تاکیدات لازم را به شهرداری‌ها داشته باشد و بانک‌ها نیز براساس الگو و سهمیه تعیین شده از سوی بانک مرکزی، در ارائه تسهیلات خرید مسکن به خریداران همکاری کنند. در این جلسه اقدامات بنیاد مسکن در حل و فصل مشکلات اسکان و ترمیم و بازسازی خانه‌های مناطق سیل‌زده و زلزله‌زده تشریح شد و رئیس‌جمهور بر ضرورت تلاش بیش از پیش برای رفع مشکل مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده تاکید کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *