ریزش شاغلین بخش ساختمان در بهار امسال

نتایج یک پژوهش نشان می دهد که تعداد شاغلین بخش ساختمان در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۲.۲ درصد کاهش یافته و ریزش ۶۶ هزار نفری نیروی شاغل در این بخش را به دنبال داشته است.

به گزارش ایسنا، مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به بررسی روند تعداد شاغلین بخش صنعت ساختمان طی سالهای ۱۳۸۴ تا بهار ۱۳۹۹ پرداخته است.

این گزارش نشان می دهد تعداد شاغلین در سال ۱۳۸۴ حدود دو میلیون و ۱۴۳ هزار نفر بوده که تا سال ۱۳۹۳ روند صعودی داشته و به طور متوسط در هر سال بین ۱۴ هزار تا ۳۲۵ هزار نفر به جمعیت شاغلین افزوده شده تا به رقم سه میلیون و ۲۰۲ هزار نفر در سال  ۱۳۹۳ رسیده است؛ با این حال در فاصله سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ با ریزش ۲۵۳ هزار نفری در این بخش روبه رو بوده ایم که به نظر می رسد رکود بخش مسکن و کاهش ساخت و سازها بی تاثیر نبوده است.

 

در سال ۱۳۹۵ اگر چه افزایشی جزئی در تعداد شاغلین این بخش رخ داده اما از سال ۱۳۹۷ تا بهار ۱۳۹۹ به تدریج روند نزولی و ریزش نیروی شاغل آغاز شده است به نحوی که از کاهش ۱۰ هزار نفری در سال ۱۳۹۷ به کاهش ۶۶ هزار نفر در بهار ۱۳۹۹ رسیده و جمعیت شاغلین این بخش از سه میلیون و ۵۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۷ به دو میلیون و ۹۵۰ هزار نفر در بهار ۱۳۹۹ کاهش یافته است.

به موجب این گزارش تعداد شاغلین بخش ساختمان تا سال ۱۳۹۲ تحت تاثیر پروژه هایی مثل مسکن مهر روند صعودی داشته اما پس از آن روند نزولی پیدا کرده است.

افزایش یکباره ساخت و سازها در فاصله سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ با جامع نگری لازم صورت نپذیرفته و صنایع تولیدکننده محصولات مورد نیاز این بخش رشد لازم را به دست نیاورده اند در نتیجه ورود مصالح ساختمانی از خارج کشور توسعه یافته است، از سوی دیگر افزایش مصالح ساختمانی تحت تاثیر دلالان موجب شده تا قیمت ساخت و ساز و به تبع آن قیمت مسکن روند افزایشی خود را طی کند و بر همین اساس با رکود در بخش ساختمان روبه رو بوده ایم.

به گزارش ایسنا، علیرغم شیوع ویروس کرونا از اسفند سال گذشته، کاهش ۲.۲ درصدی تعداد شاغلین بخش ساختمان در بهار ۱۳۹۹ نسبت به بهار ۱۳۹۸ را نمی توان ناشی از این امر دانست چرا که قبل از آن هم در برخی سالها ساخت و ساز رشد چندانی نداشته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *