فروش مسکن، متری ۳ میلیون! / شرایط خرید چیست؟

دولت و حالا مجلس در صدد اجرای طرحی هستند که در آن قیمت هر متر واحد مسکونی ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است. خانه‌هایی که قرار است به دهک‌های درآمدی پایین تعلق بگیرد. این طرح مسکن رئیسی برای خانه‌دار کردن مردم است. اما جزئیات این طرح چیست؟

تیتر20 – یکی از وعده‌های ابراهیم رئیسی ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال ریاست جمهوری است. او وعده داده سالانه یک میلیون مسکن بسازد.

این طرح پیش از این هم در مجلس مطرح شده بود و حالا با چراغ سبز دولت، مجلس می‌خواهد این طرح را تصویب کند.

طرحی که به گفته نایب رییس کمیسیون عمران مجلس راهبری آن با رئیس جمهور است. اما مشخصات این طرح چیست؟

مشخصات طرح مسکن رئیسی
به گفته اسماعیل حسین زهی، نماینده مجلس، در این طرح قیمت تمام شده هر متر واحد مسکونی ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است. یعنی یک دهم متوسط قیمت کنونی مسکن در تهران.

قرار است سالانه یک میلیون مسکن ارزان ساخته شود و در اختیار دهک‌های پایین درآمدی قرار بگیرد. اما اینکه چند دهک پایین مشمول این طرح می‌شوند هنوز مشخص نشده است.

نکته دیگر اینکه در ساخت مسکن مهر تنها عرصه به متقاضیان واگذار می‌شد و اعیان به دولت تعلق داشت اما در این طرح گویا قرار است هم عرصه و هم اعیان این واحدها به متقاضیان واگذار شود.

متقاضیان باید هزینه واحدها را بپزدازند اما اعیان رایگان به آنها واگذار می‌شود.

اما سوالی که وجود دارد این است که این واحدهای مسکونی قرار است در کجا ساخته شود و زمین آن چگونه تامین می‌شود؟ آنگونه که نایب رییس کمیسیون عمران مجلس گفته قرار است زمین این واحدها از طریق مازاد زمین‌های دستگاه‌های اجرایی تامین شود.

یعنی دستگاه‌های اجرایی یا به عبارتی دولت باید زمین‌های مازاد خود را به وزارت شهرسازی منتقل کند و این وزارتخانه در این زمین‌ها واحدهای مسکونی بسازند. اما اینکه آیا این زمین‌های مازاد در داخل شهر است و یا خارج آن هنوز مشخص نشده است./تجارت نیوز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *