وزارت “صمت” نظارت بر بازارها را رها کرده است/ “رزم‌حسینی” به مجلس فراخوانده شد

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از حضور وزیر صمت در جلسه این کمیسیون برای پاسخگویی درباره افزایش قیمت مصالح ساختمانی خبر داد.

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با انتقاد از افزایش لجام‌گسیخته قیمت مصالح ساختمانی در چند ماه گذشته، گفت: دلیل اصلی این افزایش قیمت‌ها، نتیجه عدم نظارت و ناکارآمدی دستگاه‌های نظارتی است.

وی با بیان اینکه “متأسفانه به‌دلیل نبود سیاست‌گذاری درست و خلأ نظارتی شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی هستیم”، ادامه داد: به‌طور نمونه افزایش 100درصدی قیمت برخی مصالح ساختمانی به‌ویژه سیمان از درب کارخانه تا بازار مصرف، علی‌رغم تولید مازاد در کشور نشانگر این است که وزارت صمت و راه و شهرسازی بازار مصالح ساختمانی را به حال خود رها کرده‌اند.

نماینده جهرم در مجلس با تأکید بر اینکه “چندین بار وزیر صمت را به مجلس فراخوانده‌ایم تا درباره علت گرانی مصالح ساختمانی به نمایندگان توضیح دهد”، افزود: رفت‌وآمدهای وزیر صمت به مجلس و وعده‌های وی برای کنترل بازار نتیجه‌ای نداشته است و دوباره و در هفته آینده وزیر صمت جهت پاسخگویی به کمیسیون عمران خواهد آمد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در شرایط کنونی فروشندگان مصالح ساختمانی این محصولات را با قیمت دلخواه در بازار به فروش می‌رسانند، این افراد هر وقت که بخواهند این محصولات را صادر و گاهی اوقات نیز در بورس عرضه می‌کنند، اظهار داشت: وضعیت بازار مصالح ساختمانی نشان می‌دهد که مکانیزمی دقیق و نظام‌مند برای تولید و عرضه مصالح ساختمانی در کشور وجود ندارد، این مسئله موجب افزایش قیمت تمام‌شده مسکن در سال‌های اخیر شده است.

رضایی کوچی گفت: وضعیت کنونی بازار مصالح ساختمانی موجب شد که مجلس یازدهم در طرح جهش تولید و تأمین مسکن به مسئله مذکور ورود کند، ازاین‌رو در این طرح بر این مسئله تأکید شده است که برای تولید مساکن انبوه، تولیدکنندگان باید محصولات خود را با سود متعارف عرضه کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *