فرق طرح ملی مسکن و جهش مسکن چیست؟/ چند خانه قرار است ساخته شود؟

ثبت نام کنندگان در طرح اقدام ملی مسکن یک قرارداد دارند و بر اساس آن، تعهدات دولت قبل به دولت جدید واگذار می‌شود.

به گزارش صدای بورس،نهضت ملی مسکن (قانون جهش تولید مسکن) توسط مجلس تصویب و به دولت ابلاغ شده است. بر اساس آن متقاضیان مسکن با رعایت چهارشرطِ عدم تاهل یا سرپرست خانوار بودن،عدم مالکیت بخش خصوصی، استفاده نکردن از امکانات دولتی از ابتدای انقلاب در بخش زمین و مسکن و ۵ سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا، امکان ثبت‌نام را در سامانه دارند.
بعد از پایش اولیه و احراز شرایط، پذیرفته‌شدگان برای مراحل دیگر پایش به ادارات کل راه و شهرسازی استان برای بررسی سابقه ۵ سال سکونت معرفی می‌شوند و در نهایت با تایید نهایی، برای دریافت تسهیلات و همچنین باز کردن حساب مسدودی به نام خود نزد بانک تسهیلات دهنده معرفی خواهند شد.ثبت نام در قانون جهش تولید مسکن از ۲۸ مهرماه امسال آغاز شده و تا روز جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

فخرالدین زاوه کارشناس و تحلیلگر بازار مسکن در گفت‌و گو با صدای بورس اظهار کرد: طرح اقدام ملی مسکن اواخر دولت روحانی و بعد از تغییر وزیر مسکن و شهرسازی مطرح شد. بر اساس این طرح قرار شد سالانه ۴۰۰ هزار مسکن ساخته شود. قرار بر این بود که بخشی از طرح‌های نا تمام مسکن مهر در قالب این طرح تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شود.

وی در ارتباط با تفاوت طرح اقدام ملی مسکن و طرح جهش مسکن بیان کرد: طرح اقدام ملی مسکن توسط دولت روحانی و طرح جهش تولید مسکن در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با این عقیده که باید سالی یک میلیون مسکن ساخته شود، این طرح را تبدیل به قانون کردند و در قالب یک قانون به دولت تکلیف کردند.

این کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این پرسش مخاطبان صدای بورس مبنی بر اینکه تکلیف کسانی که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند چه می‌شود، گفت: ثبت نام‌کنندگان در طرح اقدام ملی مسکن یک قرارداد دارند و بر اساس آن، تعهدات دولت قبل به دولت جدید واگذار می‌شود. در حقیقت ساخت مسکن در قالب طرح اقدام ملی مسکن در قالب طرح جدید جهش مسکن اجرایی می شود و منافاتی با آن ندارد.

وی در ادامه گفت: مداخله دولت در بازار ضروری است، بسیاری از افراد نمی‌توانند مسکن تامین کنند. برای این مداخله راه های مختلفی وجود دارد، باید دید کدام رویکرد بهینه است و کدام جواب می‌دهد.

زاوه تصریح کرد: تجربه دنیا نشان می‌دهد کشورهای دیگر برای تهیه مسکن اقشار کم درآمد دخالت کند، ما در دهه‌های مختلف خوب عمل نکرده‌ایم، باید مسیر دنیا را نگاه می کنیم شاید موثرترین روش این باشد که متقاضی خرید مسکن را حمایت کنیم و این حمایت می‌تواند متفاوت باشد. واجدان شرایط می‌تواند شناسایی شود و برای آن‌ها یارانه داده شود و بخش‌های دیگر را به ذی نفعان بازار بسپاریم.

وی افزود: اگر به شرایط کشور نگاه کنیم ۱۵ سال است متقاضیان مسکن ما قدرت خرید خود را از دست داده اند، شاید گره اصلی کار موضوع تقاضاست. اولویت اصلی برای کشور، حمایت سمت تقاضااست. در این راستا ۲ موضوع مطرح می‌شود؛ یکی یارانه و دیگری اصلاح ساختار اقتصادی که باید در کشور پیاده شود. با این اصلاح ساختاری درآمد خانوارها اضافه می‌شود و در مرحله بعد توسعه بازار مالی مسکن که بخشی از آن در طرح جهش تولید مورد استقبال قرار گرفته، اجرایی می‌شود.

در نهضت ملی مسکن (قانون جهش تولید مسکن) بر اساس آن متقاضیان مسکن با رعایت چهارشرطِ عدم تاهل یا سرپرست خانوار بودن،عدم مالکیت بخش خصوصی، استفاده نکردن از امکانات دولتی از ابتدای انقلاب در بخش زمین و مسکن و ۵ سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا، امکان ثبت‌نام را در سامانه دارند.

نشانی ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن

متقاضیان برای ثبت‌نام در طرح جهش تولید مسکن باید به سامانه saman.mrud.ir مراجعه و نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. امکان ثبت‌نام ازهر مکانی و وسیله‌ای به به اینترنت متصل باشد، فراهم است. ثبت نام از روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه آغاز شده است و تا ۲۸ آبان ادامه دارد.

شرایط احراز شرایط متقاضیان

احراز شرایط متقاضیان بر اساس ماده (۱) آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن انجام می‌شود. بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، افراد باید شرایط زیر را دارا باشند:

متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از اول فرودین ۱۳۸۴ بوده و ازتاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچ‌یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن).
متقاضی متأهل و یا سرپرست خانوار باشد.
زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن حائز شرایط برای ثبت‌نام هستند. متقاضیان زن متاهل می‌توانند با ارایه تعهدنامه محضری از طرف همسر، مبنی بر پذیرش شرط واگذاری به همسر و به شرط تکمیل اطلاعات فرم ج به نام متقاضی و همسر با احراز سایر شرایط قانونی مندرج در شیوه‌نامه از مزایا و امکانات این برنامه برخوردار شوند.
دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهرموردتقاضا
عدم دریافت تسهیلات ساخت یا خرید مسکن از سیستم بانکی از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا کنون.
همچنین متقاضیان واجدان شرایط تایید شده در سامانه باید برای استفاده از واحدهای مسکونی این برنامه حائز این شرایط نیز باشند: نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و …)، و توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی بر اساس قیمت تمام‌شده طی مراحل ساخت.

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام متقاضیان در سامانه ثمن

۱. بارگذاری تصویر کارت ملی متقاضی

۲. بارگذاری تصویر شناسنامه متقاضی و و افراد تحت تکفل

۳. بارگذاری تصویر گواهی سرپرستی در صورت ضرورت

۴. بارگذاری تصویر گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیربه شرح موارد زیر:

۵. گواهی تحصیل فرزندان

۶. مدارک مربوط به محل تولد متقاضی یا همسر یا فرزندان

۷. جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا همسر

۸. سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا همسر

۹. گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا همسر

۱۰. گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان)

۱۱. بارگذاری تصویر سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین

متقاضی پس از ثبت‌نام نهایی و می‌تواند وضعیت تمامی مراحل کار خود را از طریق بخش «مشاهده و پیگیری درخواست» در سامانه طرح های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی به آدرس tem.mrud.ir پیگیری کند.

بررسی عدم دریافت زمین، مسکن و تسهیلات یارانه‌ای توسط متقاضی از طریق سامانه فرم «ج» وزارت راه و شهرسازی انجام می‌شود. همچنین، بررسی سابقه مالکیت از طریق سیستم ثبت اسناد و سامانه تسهیلات شبکه بانکی انجام می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *